Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

15lip2014

470 lat wsi SZCZECINOWO

470 lat temu starosta straduński Kasper von Aulacka  nadał   Rafałowi i Adamowi Bronkom cztery włóki sołeckie celem założenia wsi czynszowej .

 

Tak się zaczyna 470-letnia historia naszej wsi Szczecinowo. Różne losy targały tą ziemią.  Mijały lata i wieki , ale urok tej  naszej  wsi jest w dalszym ciągu niepodważalny. I tak jak pięć lat temu mieszkańcy wsi postanowili się spotkać i razem obchodzić 470 Urodziny Wsi .Kobiety upiekły smakowite ciasta . Ania Łoniewska zrobiła OGROMNY TORT urodzinowy. Kolega Jurek   zafundował   szampana a mili goście z Warszawy ufundowali beczkę piwa   oraz napoje dla dzieci .Rada sołecka przyszykowała dużego grilla i smakowitą   karkówkę i pieczone kiełbaski. Pani Mariola upiekła wspaniały  swojski chleb z ziarnami .Miłą niespodziankę sprawili nam goście z Grabnik Osady oraz z Dobrej Woli

 

Uroczystość  rozpoczęła Pani  Ewa Jurkowska-Kawałko wójt naszej gminy. Po życzeniach ,uroczyście został pokrojony tort i wzniesiony toast za pomyślność mieszkańców.   Każda z przybyłych  rodzin dostała w prezencie piękny album   naszej gminy wraz  dedykacją wójta.

 

Przyszła kolej na gry i zabawy. Pierwsza zabawa  ,to zrobienie laurki urodzinowej. W szranki stanęły trzy rodziny. Rodzina z naszej wsi , z sąsiedniej wsi czyli Dobrej Woli oraz rodzina ze wsi Grabnik  Osada. Wszyscy dostali jednakowe akcesoria a  prace ocenione zostały  przez wszystkich uczestników zabawy. Wygrali N A S I  . Nagrodą był pakiet niespodzianek dla całej rodziny. Pokonani dostali po butelce szampana. Panie  z kwiatów polnych układały bukiety urodzinowe. Te zmagania wygrała Joasia , mieszkanka Szczecinowa a nagrodą był tajemnicza niespodzianka od miłego anonimowego sponsora. Teraz do zawodów stanęły dzieciaki:  Szukali ukrytego skarbu , dziewczynki robiły korale z cukierków ,chłopcy sprawdzali swoją celność w rzucie „kółkiem bosmańskim". Każdy   z uczestników tych zabaw został obdarowany miłym drobiazgiem i cukierkami. Finałowym konkursem  było ,toczenie koła od traktora ( tego największego).Do tych zmagań  stanęło 7 panów. Konkurs rozgrywany był na czas: Zwyciężył najmłodszy !!!!!! casem 2 .01 sek. Adam dostał beczkę piwa a pokonani po butelce……………wody mineralnej .

 

Całej naszej zabawie towarzyszyła muzyka  która zapewniła nam pani dyrektor Gok-u , a w konkursach pomagały urocze wolontariuszki z Juch. I tak jak w naszych ogłoszeniach pisaliśmy ,zabawa trwała do próżnych godzin nocnych. Konkursy i zabawy wymyśliła i poprowadziła p.Krysia

 

Uczestnicy urodzin pragną podziękować soltysowi p. Tomaszowi Pawłowskiemu oraz Radzie Soleckiej  za piękną i radosną uroczystość.

 

Na zakończenie : ŻYCZYMY SOBIE WSZYSCY SPOTKANIA ZNOWU ZA 5 LAT NA 475 URODZINACH WSI SZCZECINOWO. !

Autor: Krystyna Pilawska - Wiercińska