Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

12lis2011

93 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

w GOK -u

W Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach 10 listopada 2011r. o godz. 17.30 w Sali widowiskowej spotkaliśmy się, aby wspólnie uczcić 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 Listopada 1918 roku Polska po 123 latach oswobodziła się z więzów niewoli i osiągnęła wolność. Chcieliśmy uczynić ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszej Ojczyzny. Inaczej niż zwykle przyglądaliśmy się Polsce. Słuchaliśmy polskich pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu.

Na początku naszej uroczystości powstaliśmy, aby wspólnie odśpiewać Hymn Narodowy.

Przewodniczący Rady Gminy Stare Juchy Pan Stanisław Piela przedstawił nam jak ważne jest to święto dla narodu polskiego.

Powitaliśmy wszystkich naszych przybyłych gości, kombatantów, sponsorów, przedstawicieli instytucji, radnych gminy Stare Juchy i mieszkańców gminy Stare Juchy.

Wystąpienie Wójta Gminy Stare Juchy Pani Ewy Jurkowskiej - Kawałko nastąpiło w późniejszej części programu ponieważ również w tym dniu Pani Wójt miała bardzo ważne spotkanie w Olsztynie dotyczące pozyskania środków Unijnych. Jednak mimo długiej, męczącej drogi Wójt Gminy Stare Juchy dołożyła wszelkich starań, aby móc wspólnie z nami świętować 93 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Jako pierwsi artyści na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola Samorządowego w Starych Juchach pod kierownictwem Pani K. Hanusko oraz U. Sosnowskiej. Panie z Przedszkola małych przedstawicieli naszej Ojczyzny “zarażają” patriotyzmem każdego roku. Dzieci chętnie przygotowują się do Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Ełku i równie chętnie i wielkim przejęciem występują na naszej scenie. Krótki montaż słowno -muzyczny w wykonaniu naszej młodzieży przygotowała Pani Iwona Malinowska, a akompaniował Pan Krzysztof Januszko. Następnie wystąpił nasz Zespół “Mazury” pod Kierownictwem dyrygenta Pani Eleonory Waraksy. Grupa teatralna “Kulisy 2” pod kierunkiem instruktora Pani Krystyny Pilawskiej - Wiercińskiej przedstawiła montaż pod tytułem “Ojczyzna”. Po wystąpieniu teatralnym piękną pieśń zaśpiewała Ewa Rejrat z ZSS w Starych Juchach pod kierownictwem Pani Ildony Prochorów. Wiersze recytowali: Weronika Pajewska i Kacper Sykutowski. Kolejna część programu to występ Zespołu “Wesoła Trójka” . Pani Alicja Okołowicz przy akompaniamencie Pana Franciszka Galantego zaśpiewała piosenkę, która została wyróżniona w ubiegłym roku na festiwalu Pieśni Patriotycznej w Ełku.

Po części artystycznej nastąpiła prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Iwonę Malinowską obrazująca trzy rozbiory Polski, a na zakończenie krótki pokaz slajdów: “Jak obchodziliśmy 11 listopada w latach ubiegłych”. Wspomnień nigdy za wiele.

Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i miłe spotkanie, a młodzieży i artystom za wspaniałe występy i za ducha patriotyzmu, który przechodzi z pokolenia na pokolenie.

Serdeczne podziękowania sponsorom: za poczęstunek: Państwu B. S. Eliaszuk, PaństwuB.S. Sosnowskim, Państwu E.E.Kwiatkowskim oraz Pani WAndzie Hanusko.

Dziękuję również pracownikom GOK -u i wolontariuszom za przygotowanie dekoracji.

Autor: Marta Słuchocka