Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

25cze2009

AKTYWIŚCI ZE STARYCH JUCH REALIZUJĄ SWOJE ZADANIA.

Dlaczego w przedszkolu nie ma placu zabaw?
Obecnie na terenie Starych Juch istnieją dwa place zabaw dla dzieci. Jeden w GOK - u, drugi w ośrodku wypoczynkowym Camping WIGRY. Mimo to 24 przedszkolaków i 45 uczniów klasy “0” nie ma gdzie się bawić.

- W dniach 21-27 kwietnia 2009r. w czterech miejscach Starych Juch przeprowadziliśmy sondę, mającą na celu uzyskanie opinii społeczności lokalnej na temat działań zmierzających do powstania placu zabaw dla dzieci. W najczęściej uczęszczanych miejscach zadaliśmy pytanie: “Jak Pan/Pani uważa, czy potrzebny jest plac zabaw przy Przedszkolu Samorządowym w Starych Juchach?”. Badanie spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem, czego wynikiem jest blisko stuprocentowe poparcie. - relacjonuje Michał.

Mieszkańcy naszej miejscowości chętnie odpowiadali na zadane pytanie, niektórzy opowiadali o istniejącym wcześniej placu zabaw: - “Z tyłu przedszkola, za budynkami gospodarczymi, kilkanaście lat temu bawiliśmy się na placu zabaw. Były huśtawki, drabinki i piaskownica. Teraz moje dziecko nie ma gdzie się bawić. Pozostało tylko miejsce zarośnięte krzakami i wspomnienia.” - mówi były przedszkolak. Nauczycielka ze szkoły stwierdziła, że - “jak świat światem przy każdym przedszkolu był plac zabaw. Choćby najskromniejszy, ale był. Jest to naturalne i oczywiste, że prawdziwe przedszkole musi mieć miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić.” Ze łzami w oczach wspomina plac zabaw była przedszkolanka Pani Hieronima: -“ Plac zabaw wspominam bardzo miło. Na Dzień Dziecka przychodzili nawet rodzice, aby pobawić się z dziećmi. To oni poza godzinami pracy budowali ten plac. Były “chybotki”, zjeżdżalnie, dużo kwiatów, a w razie niepogody dzieci mogły schronić się w domku. Miałyśmy dobrze zagospodarowany i ogrodzony ogród, a teraz nie ma nic”.

Uczestnicy programu Aktywista wraz z opiekunką Beatą Sawko, zachęceni wypowiedziami sondowanych, postanowili powalczyć o wybudowanie placu zabaw przy tutejszym przedszkolu. Prace idą już pełną parą.

Z kolei dla osób przeprowadzających sondę było to bardzo ciekawe doświadczenie, które pokazało ludziom, że młodzież również bierze aktywny udział w życiu gminy. Sara i Róża stwierdziły: - “Przeprowadziłyśmy sondę w centrum Starych Juch. Czułyśmy się bardzo przyjemnie i pewnie, ponieważ ludzie nie zlekceważyli nas, tylko potraktowali poważnie”.

Mamy nadzieję, że wyzwania, które postawiliśmy przed sobą oraz poparcie społeczności lokalnej pomoże nam w realizacji naszego zadania.

Wszystkim kolegom i koleżankom ze szkolnej ławy, nauczycielom, władzom szkolnym i gminnym oraz turystom spędzającym u nas urlop życzymy udanych wakacji. Do zobaczenia za dwa miesiące.

Autor: Beata Sawko