Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

28sie2015

AKTYWNE WAKACJE W GMINIE STARE JUCHY

Wywiad z Wójt Ewą Jurkowską-Kawałko w Dwutygodniku Mazurskim z dnia 24 sierpnia 2015r.

- Pani Wójt, czy mieszkańcy i turyści mieli zapewnione atrakcje w gminie Stare Juchy?

- Co roku planujemy imprezy na okres wakacyjny, tak aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogli miło i, co ważne, spędzić czas. Oczywiście większość działań realizowanych jest przez Bibliotekę- Centrum Informacji i Kultury gminy Stare Juchy. Biblioteka jest albo głównym organizatorem, albo współorganizatorem i pomaga w organizacji stowarzyszeniom działającym na terenie gminy.

- Gmina znana jest chyba głównie z Pikniku Jaćwieskiego?

- Tak, w br. odbył się już IX taki piknik. Jest to impreza odbywająca się według stałego scenariusza, ale w każdym roku pojawiają się nowe elementy. Piknik rozpoczął się w sobotę 1 sierpnia br. od parady, w której udział wzięli rycerze piesi i konni oraz mieszkańcy i goście, z których część również wystąpiła w strojach historycznych. Po raz pierwszy do parady przyłączył się korowód kilkudziesięciu szczudlarzy, bębniarzy i kuglarzy zorganizowany przez lokalną grupę JAMA. Grupa przez kwartał organizowała w świetlicach Warsztaty i Festiwal Sztukmistrzów „Oczarowani”. Atrakcyjny była w bieżącym roku występ naszego chóru „Mazury”, zespołów Shannon i Dolewawinowicze oraz nocny napad na gród jaćwieski, oraz pokaz fireshow i sztucznych ogni grupy JAMA.

- Jeszcze był Piknik Paralotniarski?

- Tak, to już trzeci z kolei. Organizowany jest przez Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze. W br. odbył się w Skomacku Osadzie. Spotkali się miłośnicy paralotniarstwa i lotnictwa ultralekkiego. Więcej informacji znajdą czytelnicy w artykule obok.

- Gmina jest też znana z festiwalu Juchy Soundsystem?

To z kolei szósty profilaktyczny festiwal Juchy Soundsystem „Zażywam Tylko Dźwięków”. Odbyła się 25 lipca. Łączy on muzykę i dobrą zabawę z edukacją i profilaktyką antynarkotykową i antyalkoholową. Organizatorzy starają się łamać tematy tabu oraz szczerze rozmawiać o narkotykach oraz zagrożeniach, jakie za sobą niosą.

- Wspomniała Pani o Chórze Mazury?

-  Ogromnie cieszy mnie, że mamy dwa zespoły „eksportowe”, którymi się można pochwalić. Jeden to młodzież w Grupie JAMA (23 sierpnia wystąpili na Litwie) i Chór Mazury, który grupuje bardzo aktywnych seniorów. W niedzielę , 12 lipca, gościliśmy chóry z Warmii i Mazur na VIII Biesiadzie Mazurskiej. Odwiedziły nas zespoły z Wydmin, Kruklanek i Wiśniowa Ełckiego.

Autor: Jarosław Franczuk