Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

4cze2008

ALE RYBY... JUŻ 2 i 3 SIERPNIA W STARYCH JUCHACH

Blisko tona ryb i 1000 litrów zupy rybnej będzie do zjedzenia i degustacji podczas imprezy "Jedz ryby - bądź mądry" na plaży w Starych Juchach 2 i 3 sierpnia 2008 roku.
W dniu 4 czerwca 2008 r. Wójt Gminy Stare Juchy wraz ze Skarbnikiem Gminy podpisały umowę na dofinansowanie realizacji projektu pt. "Jedz ryby, bądź mądry - kampania promująca ryby i produkty rybne pochodzące z chowu i hodowli" w ramach SPO “Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006” w kwocie ponad 83 tys. zł.

Przedmiotem niniejszego projektu jest przygotowanie i przeprowadzenie kampanii promującej ryby i produkty rybne pochodzące z chowu i hodowli podczas gminnej, tradycyjnej imprezy “Piknik Jaćwieski”. Przeprowadzenie kampanii promocyjnej zaplanowano na dwa dni (2 - 3 sierpnia 2008r.). Przewidziane zostały pokazy sporządzania potraw rybnych, prowadzone przez znanych kucharzy. Pokazy odbywać się będą na specjalnie na tę okazję przygotowanej scenie. Na plaży zostanie ugotowana zupa rybna w olbrzymim garze. Zostanie wyznaczony plac do grillowania, z którego będzie mógł skorzystać każdy, kto przyniesie własnego grilla. Zupa rybna, ryby do grillowania wraz z przyprawami oraz produkty z prezentacji zostaną rozdane za darmo uczestnikom imprezy.

Na scenie z nagłośnieniem odbędą się konkursy: między innymi ze znajomości ryb słodkowodnych dostępnych w jeziorach mazurskich, karaoke piosenek związanych z rybami, konkurs fraszki zachęcającej do jedzenia ryb. Na plaży będą obecni żonglerzy, tancerze z ogniem, bębniarze i szczudlarze, którzy rozdawać będą broszury i ulotki informujące o prozdrowotnych walorach ryb i produktów rybnych. Atmosfera, którą chcemy stworzyć to jarmark średniowieczny, dlatego potrawy i dania z ryb oferowane do degustacji prezentowane będą na specjalnie na ten cel wynajętych kramach. Planowane są również konkursy dla dzieci np. łowienie rybek z basenu. Za udział w konkursach i zwycięstwo przewidziano nagrody tematycznie związane z rybami.

Zaplanowano również przygotowanie T-shirtów opatrzonych logo Sektorowego Programu Operacyjnego “Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004 - 2006” oraz hasłem “Jedz ryby, bądź mądry”, które będą pamiątkami, upominkami dla uczestników konkursów.
W trakcie Pikniku będzie rozdawana broszura zawierająca: treści zachęcające do jedzenia ryb ze względu na ich wartości zdrowotne i smakowe, przepisy kulinarne na dania rybne. Przy stoisku promocyjnym obecny będzie również specjalista, z którym każdy chętny uczestnik kampanii, będzie mógł przedyskutować i ustalić odpowiednią dla siebie dietę bogatą w ryby i produkty rybne.

Autor: Jarosław Franczuk