Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

28lis2017

AMATORZY U ZAWODOWCÓW

Grupa teatralna aktorów amatorów BAJARZE działająca przy Bibliotece - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy miała możliwość przyjrzeć się pracy aktorów zawodowych „od kuchni” w Białostockim Teatrze Lalek

Młodzież z grupy teatralnej Bajarze, która uczestniczy w projekcie pt. „Z lalką za małą kurtyną – Bajarze wśród mazurskich podań i legend” odwiedziła Białostocki Teatr Lalek, gdzie obejrzała spektakl pt. „Nauka latania” oraz zwiedziła piwnice Teatru, w których znajdują się lalki z przedstawień teatralnych wystawianych w poprzednich latach. Przewodnik oprowadzający po piwnicach opowiedział uczestnikom wyjazdu o historii Teatru, przedstawił techniki wykonywania lalek oraz materiały używane do ich wytworzenia. Młodzież miała możliwość przyjrzeć się, jak pracują profesjonaliści. 

Sam spektakl, to „Przepiękna, poetycka opowieść o sile marzeń i drzemiącej w nas mocy do ich spełniania. Filozoficzna opowieść o człowieku – jego wyborach i ich konsekwencjach, czy wreszcie odwadze, ażeby zawsze być w zgodzie z samym sobą.” Młodzież mogła podziwiać przepiękną scenografię, nowoczesne efekty audiowizualne i mistrzowską grę aktorską: Barbary Muszyńskiej, Kamili Wróbel, Krzysztofa Bitdorfa, Jacka Dojlidko, Błażeja Piotrowskiego, Mateusza Smacznego, Piotra Wiktorko oraz Adama Zielenieckiego.
Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu, zarówno tematyki, jak i scenografii.

Już niebawem dzieci i młodzież z grupy teatralnej BAJARZE zaprezentują swoje pomysły i umiejętności w przygotowywanych w ramach projektu przedstawieniach teatralnych. Na zajęciach warsztatowych z pomocą instruktorów opracowano scenariusze, wykonano lalki i elementy scenografii. Młodsza grupa przygotowała spektakl o przyjaźni pt. „Historia mojego Misia”, natomiast starsza grupa spektakl pt. „Legenda o Starych Juchach” na podstawie legendy „Ofiarny kamień” zaczerpniętej ze zbioru legend pt. „Czarci Ostrów” opracowanego przez historyka regionalistę dr Jerzego Marka Łapo, rodowitego Juszanina. W przedstawieniach wezmą udział zarówno aktorzy, jak i wykonane lalki. Przedstawienia będzie wystawiane w Bibliotece – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy.    

Projekt pt. „Z lalką za małą kurtyną – Bajarze wśród mazurskich podań i legend” dofinansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Edukacja kulturalna.

 

Autor: Agnieszka Łempicka