Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

19lis2015

BĄDŹ DUMNY Z BIBLIOTEKI W STARYCH JUCHACH

W rankingu dziennika Rzeczpospolita Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy zajęła 31 miejsce w kraju!

Od 5 lat dziennik Rzeczpospolita organizuje wraz z Instytutem Książki ranking bibliotek w gminach wiejskich oraz miastach do 15 tys. mieszkańców. Celem rankingu jest ocena pracy bibliotek, w tym m.in. ilość czytelników, ilość wypożyczeń na mieszkańca, dostępność dla osób niepełnosprawnych, ilość książek na mieszkańca, zakupy książek w ocenianym roku. Nasz BCIiK otrzymał 272,53 punkty co pozwoliło na uzyskanie 31 miejsca w kraju na ocenianych 760 placówek spośród 2,5 tysiąca bibliotek w kraju.

Ranking tego typu to też możliwość porównania się do innych placówek. Okazuje się, że i w innych dziedzinach jesteśmy w czołówce: bibliotek jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, posiada zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących: książki z dużą czcionką czy mówione. W bibliotece można skorzystać z Internetu i z WI-F.

Posiadamy stronę internetową, poprzez którą można dokonywać wypożyczeń i znaleźć w internecie katalog biblioteczny. Ten ostatni posiada jedynie co 7 biblioteka!

Nasza biblioteka wyróżnia się innymi formami pracy: współpracą z organizacjami pozarządowymi, zajęciami teatralnymi, fotograficznymi, filmowymi.

Pozytywnie o naszej gminie świadczy udział procentowy dotacji do bibliotek w budżecie gminy. U nas wynosi on 2,5%, podczas gdy u zwycięzcy rankingu 1,57%.

W rankingu województwa warmińsko-mazurskiego jesteśmy na 6 miejscu!

W rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która także w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu, i od lat niezmiennie jest najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim.

Na drugim miejscu znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, która awansowała z czwartego miejsca, pozostając liderem w woj. warmińsko-mazurskim.

Na trzecim miejscu znalazła się Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu, awansując z miejsca piątego i utrzymując tytuł najlepszej biblioteki w woj. podlaskim.

Więcej o rankingu można znaleźć:

http://www.instytutksiazki.pl/w-instytucie,o-nas,30398,wyniki-rankingu-bibliotek.html

http://www4.rp.pl/rankingi/ranking_bibliotek

A tu cały ranking: http://static.presspublica.pl/red/rp/doc/Kopia%20Ranking%20bibliotek%202015_tabele_gazeta.xlsx

 

Autor: Jarosław Franczuk