Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

22maj2014

BIBLIOTEKA W STARYCH JUCHACH, BIBLIOTEKĄ WIELU KULTUR!

Z początkiem tego roku przystąpiliśmy jako jeden z partnerów Biblioteki Miejskiej w Ełku do ogólnopolskiego programu „Biblioteka miejscem wielu kultur”. Celem tego programu jest otwarcie polskich bibliotek na różne kultury. W ostatnich latach obserwuje się rewolucję w działalności polskich bibliotek, które faktycznie stają się centrami życia lokalnego i kulturalnego. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało otwarcie granic i możliwość wymiany kultur. Zaistniała sytuacja jest dobrą okazją do poznania odmiennych kultur oraz wzajemnej edukacji w zakresie tolerancji. I właśnie biblioteki stają się swoistym pośrednikiem pomiędzy społecznościami.
    Praca nad projektem w bibliotece rozpoczęła się diagnozą społeczeństwa lokalnego pod kątem wielokulturowości. Jej efektem było zidentyfikowanie tylko kilku mniejszości wyznaniowych i jednej mniejszości niemieckiej. Mimo to postanowiliśmy zaimprowizować kupno działki w naszej gminie przez muzułmankę za pośrednictwem francuskiej tłumaczki. Celem tego „przedstawienia” było zbadanie poziomu tolerancji i otwartości wśród mieszkańców i uczniów miejscowej szkoły. W zasadzie byliśmy pewni, że mieszkańcy naszej gminy są pozbawieni uprzedzeń, a przygotowana prowokacja tylko nas w tym upewniła. Należy też podkreślić, że bezpośredni uczestnicy wykazali się dużym poczuciem humoru. Do udziału w prowokacji zaprosiliśmy wolontariuszy z Wolontariackiego Ośrodka Wsparcia z Ełku. Swojego wsparcia udzieliła również koordynatorka w/w projektu Lena Rogowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy. Dzięki temu, że aktorami były osoby spoza naszej gminy prowokacja była bardzo realna. Lokalnie wsparli nas również Klub Wolontariusza, Spółdzielnia Socjalna, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy, ZSS w Starych Juchach, Gmina Stare Juchy, Stowarzyszenie MUKSZTY. Kontynuacją wczorajszej prowokacji będzie projekcja filmu oraz dyskusja na temat wielokulturowości. Serdecznie zapraszamy na godz. 16.30 do ZSS w Starych Juchach, sala nr 2. (22.05.14r.)