Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

15cze2009

BLIŻEJ ŚWIATA -POZNAJEMY JAPONIĘ

Chciałabym pochwalić cenną inicjatywę umożliwiającą dzieciom poznanie różnych miejsc na świecie. Zostałam zaproszona do przybliżenia kraju położonego tysiące kilometrów od Polski - Japonii. Było mi miło podzielić się wiadomościami i doświadczeniami, które dane mi było zdobyć pracując przez wiele lat w japońskiej korporacji i odwiedzając parę razy ten kraj. Spotkania miały miejsce w wiejskich świetlicach w ramach projektu “Biblioteka na kółkach” realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie “Mukszty” przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starych Juchach.
Ostatnia w tym roku szkolnym impreza, zorganizowana przez bibliotekę, przeznaczona dla szóstych klas szkoły podstawowej w Starych Juchach, odbyła się w GOK-u 10 czerwca. Udało się pozyskać interesujące materiały z ambasady Japonii, Wydziału Informacji i Kultury. Był pokaz filmu “Hello Japan” w języku angielskim (dość przystępnym do zrozumienia) który pokazywał codzienne życie młodych Japończyków, sceny z życia wielkich miast, świątynie i parki w różnych porach roku. Bibliotekarka, pani Beata Klaus-Gramacka i pracownica GOK-u, pani Marta Słuchocka zrobiły tematyczne wystawy z otrzymanych zdjęć (świątynie, pociąg-pocisk “shinkansen”, ślub po japońsku, przyroda). Dodatkową atrakcją był występ grupy karateków, dla których zajęcia prowadzone są od wielu lat w GOK-u. Instruktorka wyjaśniała filozofię tego sportu i podstawowe chwyty. Były też ćwiczenia posługiwania się pałeczkami (z ugotowanym ryżem) i pokaz sztuki origami, które są perfekcyjnie wykonywane przez panią Martę Słuchocką.
Takie imprezy, spotkania są bardzo pożyteczne dla dzieci i młodzieży, uważam. Żyjemy w globalnej wiosce - powinniśmy poznawać inne kultury, narody, miejsca. To jest nauka nie tylko poznawania, ale też nauka tolerancji i szacunku do odmiennych ras, religii, kultur. Japonia, choć geograficznie bardzo oddalona, jest krajem bardzo bliskim Polsce. W tym roku jest obchodzona 90-ta rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych. W naszym kraju działa szereg japońskich instytucji ekonomicznych, kulturalnych. W 2008 (X) w Polsce działały 232 firmy japońskie, w tym 73 zakłady produkcyjne (części do telewizorów, samochodów, między innymi), które zatrudniają 20 tysięcy osób. W Warszawie działa od 1994 Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim można studiować japonistykę. W Krakowie można podziwiać cenne eksponaty sztuki i techniki japońskiej w Centrum Manggha, które założył Andrzej Wajda. Japońska kultura popularna wkracza na rynek polski - niemal wszyscy wiedzieli, co to są japońskie komiksy - manga.
Mam nadzieję, że te spotkania z inną kulturą poszerzą horyzonty wiedzy młodych ludzi, może zachęcą do dalszego zdobywania informacji. To bardzo cenna inicjatywa Gminnej Biblioteki, Stowarzyszenia, którą mocno popieram i jestem gotowa do dalszej współpracy.

Elżbieta Topolska, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy,
Stare Juchy 12/6/2009.


Strony internetowe, które warto odwiedzić:
http://www.pl.emb-japan.go.jp
http://web-japan.org
http://www.jnto.go.jp
http://fpcj.jp
http://www.mofa.go.jp
http://studyjapan.go.pl
http://www.japantravelinfo.com

Autor: Elżbieta Topolska