Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

6cze2008

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W Gminnej Bibliotece Publicznej gosciem honorowym była Pani Wójt Ewa Jurkowska -Kawałko.
Dnia 6 czerwca 2008r. w związku VII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom trwającym od 1-8 czerwca Gminną Bibliotekę Publiczną w Starych Juchach odwiedzili uczniowie klasy “0” z opiekunami Panią Anną Nowosielską i Panią Dorotą Krawczyk - liderem kampanii. Kampanię “Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła w czerwcu 2001r. Fundacja ABCXXI. Coroczna akcja ma na celu przypomnienie rodzicom jak ważne jest głośne czytanie dzieciom, jak w prosty sposób buduje ono mocną więź między dorosłymi a dziećmi, kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy, ułatwia naukę, uczy myślenia... Można wymienić nieskończenie wiele podobnych zalet głośnego czytania. Czytać mogą nie tylko członkowie rodziny, ale także inne osoby z środowiska lokalnego. W związku z tym bibliotekę zaszczyciła swoją obecnością Pani Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko, która przeczytała bajkę p.t. “Alicja w Krainie Czarów”. Dzieci wysłuchały jej z ogromnym zainteresowaniem i chętnie dzieliły się swoimi refleksjami. Drugim równie ważnym gościem był Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach Pan Dominik Kowalewski. Książką p.t. “Bolek i Lolek na wsi” zachwycił małych słuchaczy.

Ważnym etapem dzisiejszego spotkania było także podsumowanie całorocznej współpracy biblioteki z Przedszkolem Samorządowym w Starych Juchach. Dzieci zostały pasowane na czytelników i rycerzy książek. Po złożonym przyrzeczeniu mali uczniowie otrzymali dyplomy, treść przyrzeczenia brzmiała następująco:


"My dzieci klasy zerowej książkom przyrzekamy,
że szanować je będziemy, krzywdy zrobić im nie damy!
I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!!!
Przyrzekamy!"

Na okres wakacyjny rozstaliśmy się w bardzo przyjemnej atmoswerze.

"Nikt nie rodzi się czytelnikiem - czytelnika trzeba wychować codziennie czytając dziecku dla przyjemności. Zadbajmy o to, by każde polskie dziecko miało dostęp do książki. Bez czytelnictwa przegramy wyścig z mądrzejszymi - z tymi, którzy czytają!"

Autor: Beata Klaus- Gramacka