Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

22paz2014

"CZARCI OSTRÓW" - spotkanie autorskie z dr Jerzym Markiem Łapo

Biblioteka Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy serdecznie zaprasza 29 października 2014r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej.

dr Marek Jerzy Łapo, archeolog, historyk z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie promował będzie swoją książkę „Czarci Ostrów, Wielki zbiór podań ludowych z Mazur”. Książka jest zbiorem wszystkich mazurskich podań ludowych, które zostały wcześniej wydane przez Oficynę Wydawniczą „Retman” w zbiorach „W cieniu Zamkowej Góry” oraz „Tragarz duchów”. Dodatkowo zawiera 79 „nowych” przekazów, wcześniej nieznanych, zapomnianych lub stanowiących pełniejsze wersje podań z poprzednich edycji.

Spotkanie ponadto stanowiło będzie bardzo ciekawą lekcję historii w oparciu o legendy i podania również dotyczące naszego regionu. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość nabycia książki i otrzymania dedykacji.

Spotkanie będzie również preludium do utworzenia Wszechnicy Mazurskiej w Starych Juchach, która funkcjonować będzie przy Bibliotece.

Zadaniem Wszechnicy będzie upowszechnianie i promowanie postaw patriotycznych i obywatelskich poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej, zagadnień wielokulturowości (szczególnie istotnych dla tego regionu), wspieranie twórczych inicjatyw lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem udziału młodego pokolenia, ale też i włączanie ludzi starszych, co umocni budowanie więzi międzypokoleniowych. Innowacyjną ścieżką działania będzie aktywne uczestnictwo w kulturze poprzez możliwość korzystania z zasobów tradycyjnych (księgozbioru) i multimedialnych, takich jak archiwa zdjęć , filmy upowszechniające dziedzictwo narodowe, organizacja interaktywnych spotkań mieszkańców z autorami publikacji dotyczących regionu.

O kolejnych spotkaniach i działaniach w ramach Wszechnicy będziemy Państwa informować na bieżąco. Zachęcamy jednak już po otwarciu do korzystania z bogatego księgozbioru dotyczącego naszego regionu znajdującego się w Bibliotece.

Serdecznie zapraszamy!

Autor: Beata Klaus-Gramacka