Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

8maj2013

CZY WIDNIEJ + CIEPLEJ MOŻE BYĆ TANIEJ?

Projekt transgraniczny z litewską miejscowością Lazdjai w gminie Stare Juchy 

 

 

We wtorek 7 maja w gminie Stare Juchy gościła delegacja z Republiki Litewskiej z miejscowości Lazdijai w składzie:

mer samorządu – Artūras Margelis, Dyrektor szkoły A. Kirsna – Irena Aleksonienė, kierownik oddziału inwestycji – Vidmantas Pilvinis, konsultant – Aurelija Beržonskienė.
Gmina Stare Juchy zamierza w najbliższym naborze projektów w konkursie ogłoszonym w dniu 8 kwietnia 2013 r. otwarto w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska. Jest to już szósty nabór wniosków o dofinansowanie projektów transgranicznych. Termin składania wniosków upływa 20 maja 2013 r. o godz. 16:00 czasu litewskiego, czyli o 15:00 czasu polskiego.
Zamiarem partnerów jest przygotowanie wspólnego projektu w zakresie modernizacji małej infrastruktury ekonomicznej, a dokładniej termomodernizacja szkoły w Lazdijai wraz z przebudową instalacji oświetleniowej na energooszczędną, a w gminie Stare Juchy termomodernizacja budynku urzędu gminy i modernizacja oświetlenia ulicznego we wszystkich miejscowościach gminy.
W obydwu miejscowościach będą realizowane działania wspólne poświęcone ekologii i oszczędzaniu energii. Głównymi odbiorcami będą dzieci i młodzież ze szkół.
Wartość łączna projektów wynosi ok. 700 tys. euro. Kwalifikowalność wydatków wynosi aż 85%, co powoduje, iż dofinansowanie jest bardzo atrakcyjne. „Przy takim dofinansowaniu – mówi Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko – inwestycja zwróci się już po pierwszym roku.
Projekt w gminie Stare Juchy pozwoli na likwidację kolejnej kotłowni węglowej i zmniejszenie niskiej emisji oraz podniesienie jakości oświetlenia ulicznego poprzez instalację nowego typu lamp oświetleniowych. Wdrożenie projektów powinno przynieść oszczędności w rachunkach na oświetlenie blisko 50%. Na zadane na początku pytanie można odpowiedzieć twierdząco.