Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

12lut2015

DZIĘKI WSPÓŁPRACY Z LITWĄ W GMINIE STARE JUCHY JEST WIDNIEJ I CIEPLEJ ZA MNIEJSZE PIENIĄDZE

Gmina Stare Juchy realizowała projekt ze szkołą w Aštrioji Kirsna w regionie Łoździejskim w ramach unijnego programu transgranicznego.

W okresie do końca 2014 roku Gmina Stare Juchy realizowała wraz ze szkołą litewską projekt pod nazwą: „Cieplej + jaśniej = taniej: współpraca transgraniczna pomiędzy Litwą i Polską jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa - Polska”. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 2,4 mln złotych w obu miejscowościach, z czego w naszej gminie 817 tysięcy złotych, przy wkładzie gminy 123 tysiące złotych.

Celem  projektu był wzrost konkurencyjności i produktywności regionu transgranicznego poprzez modernizację małej infrastruktury ekonomicznej, jak również włączenie inicjatyw młodzieży w przyjazne środowisku działania związane z ekologią, oszczędzaniem energii i jej wydajnością. Projekt zakładał poprawę złych warunków istniejącej infrastruktury publicznej i połączeń infrastrukturalnych pomiędzy przygranicznymi obszarami, zwiększenie zainteresowania inwestorów regionem, wzrost wiedzy na temat rozwiązań przyjaznych środowisku i oszczędzania energii. Projekt przyczynił się również do nawiązania bliższej współpracy przez kraje sąsiadujące. W chwili obecnej biblioteki w miejscowościach Łazdzieje i nasza rozmawiają o wspólnym projekcie w ramach programu Europa dla Obywateli.

W trakcie realizacji projektu w naszej gminie odnowiono elewację Urzędu Gminy wraz z termomodernizacją i przebudową instalacji centralnego ogrzewania. Pojawił się nowy piec na pellet drzewny. Piec wyposażony jest z zasobnik, który po napełnieniu wystarcza na kilka dni, zmniejszając uciążliwość jego obsługi. Ponadto zastosowano automatykę pogodową i wewnętrzną. Dzięki temu zmniejszyły się również koszty ogrzewania budynku.

Kolejnym zadaniem była modernizacja oświetlenia ulicznego. Polegała ona na wymianie 356 opraw oświetleniowych, które były w najgorszym stanie na nowe. Zastosowano również lampy o mniejszej mocy. W miejsce starych 150-250W, zastosowano lampy o mocy 50 i 75W. Lampa o mocy 75W posiada specjalne, najnowocześniejsze urządzenie, które nocą zmniejsza jej moc do 50W. W związku ze zmniejszeniem kosztów oświetlenia ulicznego o ponad 50% (!) w miejscowościach Grabnik (droga wojewódzka) i Stare Juchy nie będzie wyłączeń w nocy. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach i chodnikach.

 

Ciekawostką jest, że obecnie czas zapalania i wyłączenia dokonywany jest automatycznie przez tak zwane zegary astronomiczne, które codziennie w zależności od długości dnia reguluje oświetlenie.

Na koniec projektu zostały również zmienione lampy w centrum Starych Juch. Na istniejących słupach ulokowano nowe korony w lampami w stylu retro. Ale jak ktoś się przyjrzy, to nie zobaczy w nich żarówki, gdyż źródłem światła jest w nich lampa LED – najnowocześniejsze i najtańsze oświetlenie dostępne na rynku.

Projekt został już rozliczony i skontrolowany.

Sądzę, że założenie: JAŚNIEJ+CIEPLEJ=TANIEJ zostało zrealizowane?

 

Autor: Jarosław Franczuk