Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

10maj2015

EŁCKIE BOCIANY ROZDANE

W piątek, 8 maja 2015r. rozdano prestiżowe nagrody EŁCKI BOCIAN.

Wśród laureatów i wyróżnionych znalazły się osoby związane z naszą gminą: Helena Brodowska, grupa JAMA oraz Jarosław Franczuk - sekretarz gminy

Kolejne osoby wpisały się w poczet laureatów prestiżowej Nagrody Ełcki Bocian. Statuetki przyznają władze powiatu ełckiego, a otrzymać je można za szczególny wkład w jego rozwój.

- To czas podsumowań pracy osób nominowanych i nagrodzonych na rzecz lokalnego środowiska – mówi Marek Chojnowski, starosta powiatu ełckiego. – Doceniamy działania skierowane do lokalnej społeczności. Takie postawy chcemy doceniać i pokazywać, jako wzór do naśladowania dla pozostałych mieszkańców powiatu ełckiego.

Nagrody Ełcki Bocian przyznawane są w ośmiu kategoriach. Do tegorocznych laureatów trafiły one w piątek 8 maja w trakcie uroczystej gali. Ich listę otworzył Wiktor Kurczak, prezes stowarzyszenia „Alternatywa”, streetworker, profilaktyk i terapeuta do spraw uzależnień. Nagrodzony został w kategorii „Edukacja i wychowanie”.

- Jest to ciężka praca, ale przynosi ogromną satysfakcję – mówi Wiktor Kurczak. – Cenię w niej współpracę m.in. z przedstawicielami samorządu i biznesu. Łączenie tych dziedzin czasem bywa trudne, ale nam to się udaje.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Szkolny Klub Europejski przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku.

„Kultura fizyczna, turystyka i ekologia” to kategoria, w której tegorocznym laureatem Nagrody Ełckiego Bociana został Tadeusz Zemel, trener wioślarzy w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku.

- To, że dzisiaj jestem w tym miejscu, zawdzięczam przede wszystkim moim wspaniałym zawodnikom – mówi Tadeusz Zemel, którego podopieczni osiągają bardzo dobre wyniki na szczeblu ogólnopolskim, europejskim i światowym.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Dariusz Gajdziński, współorganizator maratonów MTB Mazovia na naszym terenie, w latach 1983-1986 członek kadry narodowej w kolarstwie szosowym, Mistrz Polski w jeździe drużynowej na czas z 1985 roku i trener młodych talentów kolarskich z powiatu ełckiego.

„Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” to kolejna kategoria, w której przyznaje się Ełckiego Bociana. W tym roku statuetka w tej dziedzinie powędrowała do Chóru Kontrapunkt Ełckiego Towarzystwa Muzycznego.

- Muzyka jest trudną sztuką – mówi Rafał Sulima, dyrygent chóru. – Każde wyróżnienie pokazuje nam, że zmierzamy w dobrym kierunku.

Wyróżnienie otrzymała od wielu lat aktywnie działająca na rzecz mieszkańców gminy Stare Juchy Helena Brodowska.

Kolejna kategoria to „Rozwój i wspieranie przedsiębiorczości”. Tu statuetka trafiła w ręce Jana Wielgata, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Ełku. Wyróżniony został Zenon Lenkowski, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku, a od 2007 roku doradca w Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.

W kategorii „Rozwój samorządności lokalnej” Nagrodę Ełcki Bocian 2015 otrzymał Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.

- Samorząd jest tym, co w Polsce najlepiej wyszło – uważa Artur Urbański. – Samorządność wyzwoliła w ludziach niesamowite pokłady energii. Bycie samorządowcem jest coraz mniej pracą, a coraz bardziej pasją.

W kategorii „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu i aktywności społecznej” statuetka Ełckiego Bociana trafiła do Juchnowskiej Aktywnej Młodzieży Alternatywnej „JAMA” przy OSP w Starych Juchach. To grupa młodych ludzi, których pasją jest zgłębianie tajników tańca z ogniem, gry na bębnach afrykańskich i kuglarstwa. Wyróżnienie otrzymał Karol Paszkowski, skarbnik Stowarzyszenia Aktywnych „STOPA”.

„Filantropia i sponsoring” to kategoria, w której Nagrodę Ełcki Bocian 2015 otrzymał Klemens Rydzewski.

Listę laureatów dopełnił Jarosław Franczuk, któremu statuetkę przyznano w kategorii „Nagroda specjalna”. W tej kategorii przyznane zostały również dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Alina Stęperska i Jazz Club „Papaja”.

Autor: Emilia Matys - Dwutygodnik Mazurski