Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

16mar2016

FESTIWAL POLSKIEJ ANIMACJI W BCIiK

Po raz pierwszy BCIiK gminy Stare Juchy będzie brać udział w realizowanym od 2013 roku OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU POLSKIEJ ANIMACJI “O!PLA” („O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”).

Prawie 90 filmów wybranych zostało do konkursu głównego IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, który rozpocznie się w marcu i potrwa do maja. Zwycięzcy otrzymają statuetki: Złotego, Srebrnego i Brązowego Tobołka Koziołka Matołka.
Jak informują organizatorzy zakwalifikowane filmy są to obrazy zarówno twórców początkujących, jak mistrzów animacji; filmy ze szkół artystycznych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie; czołówka polskiego OFF'u; wideoklipy dla artystów reprezentujących zarówno "rap i rock jak i elektronikę i metal"; animowane "abstrakcje i fraszki" trwające kilka sekund, oraz najnowsze polskie animacje dla dzieci. 
Filmy rywalizować będą w sześciu kategoriach: studyjnej, szkolnej, off-u, wideoklipu, animowanych fraszek i w kategorii formanimy. Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach festiwalu, tak i teraz jurorami, którzy oceniają filmy są widzowie biorący udział w projekcjach. 
Równolegle do konkursu głównego odbędzie się konkurs "Teraz dzieci mają głos!", w którym to młodzi widzowie ocenią najnowszą polską animację realizowaną z myślą o nich. 
Tegoroczny Festiwal w naszej miejscowości odbywać się będzie 11 - 29 kwietnia.

W całej Polsce projekcje odbywać się mają w bibliotekach, domach kultury, galeriach sztuki, kinach, klubokawiarniach, pubach. 

Organizatorem O!PLA jest Animation Across Borders.

Koordynator działań w Starych Juchach: Marta Słuchocka

Zachęcamy do oglądania i głosowania na najciekawsze waszym zdaniem filmy animowane. 

 
Autor: Jarosław Franczuk