Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

22sty2019

GMINA OTRZYMAŁA OBRAZ STARYCH JUCH Z 1925 R.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy, starannie zapakowaną przesyłkę, obraz z 1925 r. przedstawiający Stare Juchy. Obraz podarowała Pani Marcelle Buma z Holandii.

Jakiś czas temu, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zadzwoniła do Urzędu Gminy Pani Marcelle Buma z Holandii, specjalistka od historii sztuki, a zwłaszcza historii architektury. Po rozmowie z pracownikiem Urzędu Gminy okazało się, że Pani Marcell jest w posiadaniu obrazu Starych Juch namalowanego w 1925 r. i że chce go przekazać społeczności Starych Juch ponieważ uważa, że mimo iż obraz najprawdopodobniej jest wykonany przez jej przodka i mimo, że emocjonalnie jej rodzina związana jest z obrazem to uważa, że miejsce obrazu jest tu, w Starych Juchach.

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy, starannie zapakowaną przesyłkę. Już po sposobie zapakowania obrazu można było stwierdzić jak ważna to była przesyłka dla Pani Marcell (zdjęcie Pani Marcell Buma w załączniku). Obraz dotarł do nas bez najmniejszego uszczerbku.

Niestety nie jesteśmy w stanie przedstawić Państwu długiej historii rodziny, malarza i samego obrazu. Jak wspomnieliśmy obraz został namalowany w 1925 r.

Właścicielem obrazu był wujek Pani Marcell, Pan Wouter Toledo (zdjęcie nr 2). Wouter był łyżwiarzem jazdy figurowej co przyniosło mu tytuł siedmiokrotnego mistrza Holandii. Następnie został nauczycielem skateboardingu. Wouter Toledo był synem Minny Marii Schengel, która urodziła się w 1915 roku w Niemczech, wyszła za mąż za Holendra i zmarła w 1980 roku w Holandii. To matka Minny Marii Schengel pochodziła z Polski, najprawdopodobniej ze Starych Juch. Miała na Nazwisko: Gruchinsky lub Grucinkie. W 1898 r. po zawarciu związku małżeńskiego zmieniła nazwisko na Schengel.

Obraz jest podpisany przez Adalberta Beckkerrn (Beckhern), syn ciotki Emin (?) Furiwiky lub Fuzziwiky (?).

Udało się nam przeprowadzić małe śledztwo w którym dowiedzieliśmy się, że nazwisko malarza to najprawdopodobniej  "Beckherrn". Nic jednak nie znaleźliśmy o samym Adalbercie Beckherrn, nawet w książce "Künstlerlexikon Ostpreussen und Westpreussen". We wspomnianych czasach rodzina Beckherrn mieszkała w Ełku. Żyjącym potomkiem z tej rodziny jest Hans Ulrich Beckherrn, urodzony w 1949 r., mieszkający w Frankfurcie. Ponadto wg. książki adresowej "Künstlerlexikon Ostpreussen und Westpreussen" w 1983 r. w Fliessdorf (Stare Juchy) mieszkała wdowa po Emmie Beckherrn. Więcej faktów nie jesteśmy w stanie ustalić.

Planujemy zorganizować wystawę obrazu, o której czasie i miejscu będziemy Państwa informowali. Natomiast Pani Marcelle Buma serdecznie DZIĘKUJEMY za podarunek!

Autor: Renata Nowosielska