Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

26lis2007

GMINA PRZYJAZNA DZIECIOM - TAKI TUTUŁ MOŻE NOSIĆ NASZA GMINA

14 spośród ponad 600 gmin, które wzięły udział w ogólnopolskim konkursie "Gmina Wiejska Przyjazna Dzieciom", zostało wyróżnionych w poniedziałek podczas uroczystej gali w Belwederze. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych inicjatyw i programów realizowanych na rzecz dzieci i młodzieży na terenie gmin wiejskich oraz ich popularyzacja.

Konkurs zorganizowany przez Biuro Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta RP oraz Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zainaugurowano w grudniu 2006 roku. Przez kilka miesięcy zgłaszały się gminy z całego kraju, które organizowały ciekawe zajęcia dla młodych ludzi. Propozycje oceniało jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele m.in. kancelarii prezydenta oraz policji.

Jak podkreśliła w poniedziałek podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, do konkursu zgłosiło się 610 gmin. "To przeszło nasze najśmielsze oczekiwania" - powiedziała. Jak dodała, zorganizowany po raz pierwszy konkurs "Gmina wiejska przyjazna dzieciom" to oferta dla wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z dziećmi, młodzieżą, organizując i myśląc o tym jak wypełnić im czas pozaszkolny.

Zwycięskie gminy: Radziechowy-Wieprz (woj. śląskie), Godziesze Wielkie (woj. wielkopolskie), Polska Cerkiew (woj. opolskie), Dopiewo (woj. wielkopolskie), Trzebownisko (woj. podkarpackie), Grębocice (woj. dolnośląskie), Chojnice (woj. pomorskie), Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie), Małkinia Górna (woj. mazowieckie), Brusy (woj. pomorskie), Czarnków (woj. wielkopolskie), Stare Miasto (woj. wielkopolskie), Knyszyn (woj. podlaskie), Stare Juchy (woj. warmińsko-mazurskie) - uhonorowane zostały tytułem "Gmina Wiejska Przyjazna Dzieciom". Łącznie złożono 610 projektów, z których wyróżniono 14.

Projekt, przygotowany i realizowany przez Zespół Szkół Samorządowych w Starych Juchach nosił tytuł: Zdrowe i bezpieczne pacholę w szkole i w domu. Program bezpieczeństwa i integracji osób niepełnosprawnych jest realizowany w szkole już od lat. Autorami projektu byli: Anna nowosielska, Dorota Krawczyk, Beata Gruszka i Ewa Sadowska. Programy realizowane były we ścisłej współpracy z policjantami rewiru w Starych Juchach i Komendą Powiatową Policji w Ełku oraz innymi instytucjami.

Gmina otrzymała w certyfikat i tytuł "Gmina Wiejska Przyjazna Dzieciom" oraz kamerę SONY, która zostanie przekazana na potrzeby szkoły i przedszkola.


Autor: Jarosław Franczuk