Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

28kwi2009

GROŹNY POŻAR W ORZECHOWIE

W niedzielę spłonęła stodoła i obora ze zwierzętami we wsi Orzechowo
W niedzielę 26 kwietnia br, w godzinach południowych wybuchł groźny w skutkach pożar w gospodarstwie p.Gerarda Filona, rolnika mieszkającego na kolonii we wsi Orzechowo w gminie Stare Juchy. Chwilę po alarmie na miejsce przybyła OSP ze Starych Juch, a w dalszej kolejności PSP z Ełku. Ogień doszczętnie strawił drewniana stodołę i oborę. Pożar zniszczył zgromadzony w stodole sprzęt i maszyny rolnicze, zaś z pobliskiej obory walący się strop uniemożliwił wyprowadzenie 8 sztuk bydła. Ciężkie obrażenia odniósł także gospodarz, którego odwieziono do szpitala. Akcja gaśnicza trwała do późnych godzin nocnych.
Wieczorem z pomocą sąsiedzką pospieszyli mieszkańcy Orzechowa, którzy zaopiekowali się dobytkiem i pozostałym inwentarzem pogorzelca. Dzięki pomocy zebranych przy użyciu sprzętu, udało się wydobyć zwłoki spalonych zwierząt, wywieźć je do utylizacji oraz oczyścić teren pogorzeliska.
Koordynowaniem akcji pomocy poszkodowanemu rolnikowi od początku zajmuje się Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko, obecna podczas gaszenia oraz likwidowania skutków pożaru.
Podczas sesji absolutoryjnej w dniu 27 kwietnia br pani Wójt zaapelowała do obecnych na sesji radnych i rolników o pomoc rzeczową w postaci paszy dla pozostałego inwentarza, gdyż spaliły się całe zapasy siana i słomy.
Wójt Gminy serdecznie dziękuje najbliższym i dalszym sąsiadom, którzy przybyli z pomocą nie licząc się z kosztami i czasem, szczególne zaś wyrazy podziękowania kieruje do sołtysa Andrzeja Woźnialisa, Andrzeja Pietrulińskiego i Czesława Ordowskiego.
Z uwagi na ogrom strat materialnych poniesionych przez p.Gerarda Filona, Wójt Gminy Stare Juchy zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o udzielenie niezbędnej pomocy. Pytania o zakres pomocy należy kierować do urzędu Gminy Stare Juchy pod nr tel. 087 619-90-53 .

Autor: Jarosław Franczuk