Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

6lut2017

GWIEZDNE FERIE W B-CIiK

JAK CO ROKU, TAK I W TYM DZIECI ORAZ MŁODZIEŻ Z NASZEJ GMINY MOGŁY WZIĄĆ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH W BIBLIOTECE SPECJALNIE PRZYGOTOWANYCH NA CZAS FERII ZIMOWYCH.

Dwa tygodnie wolnego od zajęć szkolnych jest tym na co każdy uczeń czeka. To czas odpoczynku, okazji do wyjazdów, zimowisk czy też spania do południa… jak się okazało dzieci i młodzież nie lubią długo spać, a godzina 8 rano dla niektórych była godziną taką, że do tego czasu zdążyły wstać, zjeść śniadanie, przygotować się do wyjścia z domu  i już być w Bibliotece.

W tym roku tematem przewodnim ferii w B-CIiK były Gwiezdne Wojny.  Star Wars na dużym ekranie, „międzyplanetarne zajęcia plastyczne”, podczas których zbudowana została stacja kosmiczna, „imperium kontratakuje” – gra terenowa z udziałem dwóch walczących z sobą drużyn, „gwiezdny bal karnawałowy” na zakończenie ferii … animatorzy z Biblioteki starali się przygotować zajęcia dla każdej grupy wiekowej. Prócz tego w przeciągu tych dwóch tygodni odbywały się stałe zajęcia takie jak: „Nibylandia”- zajęcia plastyczne dla najmłodszych, gry w ping ponga czy na x boksie na dużym ekranie, a także miłośnicy gier planszowych mieli chwilę dla siebie i ostatni piątek przerwy zimowej w szkołach, należał właśnie do nich.

W domach kultury, bibliotekach, instytucjach zajmujących się pracą z lokalną społecznością ważne jest to by to Oni tworzyli szeroko pojętą „kulturę”, a nie pracownicy wcześniej wymienionych organizacji narzucali im własną wizję. Harmonogram ferii w B-CIiK był elastycznym, który zmieniał się wraz z opiniami uczestników. Dzięki temu na ekranie kinowym w Bibliotece podczas ferii ukazały się takie filmy jak: „Zwierzogród”, „Księga Dżungli”,  „BFG: Bardzo Fajny Gigant” czy też „Sekretne Życie Zwierzaków Domowych”. Dużą atrakcją dla dzieci w wieku 8-12 lat były zajęcia pt. „Straszne Historie – Biblioteka Nocą” – w trakcie których uczestnicy przechodzili biblioteczną grę terenową, miejscami straszną, miejscami zabawną.  Podczas ewaluacji tych zajęć, animatorzy odpowiedzialni za scenariusz tej gry zgodnie stwierdzili, że w dzisiejszych czasach ciężko jest „wystraszyć” dzieci i młodzież, a sytuacje z pozoru przerażające dla młodych są zabawnymi i wywołują u nich falę pozytywnych emocji.

Warto podkreślić też fakt, że dzięki współpracy Biblioteki – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy oraz Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach wszystkie dzieci z gminy Stare Juchy, chcące uczestniczyć w zajęciach w Bibliotece, zostały specjalnie dowiezione na zajęcia i z powrotem bezpiecznie pod okiem opiekunów, zostawały odwiezione do miejsca zamieszkania.

Intensywnie, zabawnie, głośno, elastycznie… tak było w tym roku.  Wszystkim uczniom życzymy dobry ocen, a po zajęciach szkolnych serdecznie zapraszamy do Biblioteki – każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.

Autor: Karol Malinowski, zdjęcia Radosław Nowacki