Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

9sie2013

II OLIMPIADA WIEJSKA W STARYCH JUCHACH

       Drugi dzień VII Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach pod nazwą „II Olimpiada Wiejska” upłyną w iście wiejskim klimacie, a to za sprawą  organizatorów, którzy zapewnili mnóstwo atrakcji.  Stoiska z regionalnymi przysmakami przygotowane przez sołectwa  i stowarzyszenia, a także nieformalne grupy działające na terenie naszej gminy. Wystawy stoisk  artystów, rękodzielników naszego regionu.  „Smaczne swojskie COŚ” - konkurs kulinarny, w którym „COŚ” to skrót od produktów, które musiały  znaleźć się na stole konkursowym, czyli ciasto, ogórek i śledź. Konkurs na najciekawsze stoisko dla sołectw, w którym nagrodą jest Miecz WielkiegoMistrza Zakonu Krzyżackiego , ale i to nie jedyne atrakcje II Olimpiady Wiejskiej. Ciekawe i zabawne konkursy dla dzieci i całych rodzin, mnóstwo nagród i dobrej zabawy. Całość w gorącej atmosferze upalnego , mazurskiego lata.
      Wójt Gminy Pani Ewa Jurkowska – Kawałko  przywitała na II Olimpiadzie Wiejskiej wszystkich przybyłych gości i mieszkańców Gminy Stare Juchy, przywitał ich również Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Ogłoszono konkurs na Smaczne swojskie COŚ do którego zgłosili się : Sołectwo Jeziorowskie, Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”, Sołectwo Zawady Ełckie,  a także Pani Stefania Matusiewicz ze Szczecinowa. Konkurs na najciekawsze stoisko do którego zgłosiły się sołectwa: Orzechowo, Jeziorowskie, Zawady Ełckie, Grabnik Osada, Skomack oraz Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki.   Czas gdy jury obradowało upłyną  na zabawach i konkursach. Konkurs dla publiczności na najpiękniejszą dwórkę, wyścigi kajakowe, konkurs  rodzinny na najpiękniejsze pierogi jaćwieskie, konkurs na najmężniejszego Jaćwinga , Qwiz  dla dzieci na temat Jaćwingów i Starych Juch, to tylko nieliczne z przeprowadzonych tego dnia zabaw. Atrakcją okazały się warsztaty drukarskie prowadzone przez firmę „Kalander”.Można było samemu zrobić papier czerpany i wizytówkę pisaną piórem z lakową pieczęcią oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii powstawania papieru czerpanego. 
Tego dnia wystąpił  Zespół Wesoła Trójka.
Wyniki Konkursu na Smaczne Swojskie COŚ:
I Miejsce -  Zawady Ełckie
II Miejsce – Pani Stefania Matusiewicz
III Miejsce  - Jeziorowskie
IV Miejsce - Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”
Wyniki Konkursu na najciekawsze stoisko: 
I Miejsce – Sołectwo Jeziorowskie
II Miejsce - Nieformalna Grupa Kobiet Aktywnych „Szczecinowianki”
III Miejsce – Sołectwo Grabnik Osada
IV Miejsce – Sołectwo Skomack
V Miejsce – Sołectwo Zawady Ełckie
VI Miejsce – Sołectwo Orzechowo
 
II Olipmpiada Wiejska w Starych Juchach odbyła się dzieki dofinansowaniu ze środków unijnych.

W ramach projektu sfinansowano: spektakl kulinarny, nagłośnienie , oświetlenie i wynajem sceny, konferansjer, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca, Zakup artykułów spożywczych i naczyń plastikowych do teatru kulinarnego, nagrody w konkursach, pokaz pirotechniczny, warsztaty drukarskie i papiernicze, przygotowanie posiłku dla VIP-ów i obsługi, materiały promocyjne oraz materiały do przygotowania terenu i utrzymania czystości. Jako wkład niefinansowy wyceniono pracę 11 wolontariuszy. Wkład własny finansowy Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół wsi Zawady Ełckie „Mukszty” pozyskało w ramach oferty realizacji zadań publicznych w trybie małych zleceń, na co złożyło wniosek do Urzędu Gminy w Starych Juchach.

 

Impreza w ramach realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie „Mukszty” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działań 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 „Leader” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD  „Lider w EGO” w Olecku pod nazwą: „Organizacja II Olimpiady Wiejskiej” w Starych Juchach w dniu 04.08.2013r. adresowanego do mieszkańców Gminy Stare Juchy, mieszkańców gmin z obszaru EGO oraz turystów odwiedzających obszar EGO”

    

Autor: Iwona Malinowska