Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

16maj2014

"JESTEM EKO!" - zakończenie projektu

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W STARYCH JUCHACH

„JESTEM EKO!” – był to projekt nad którym właśnie zakończyliśmy pracę. Realizatorem zadania była Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach. Już od kilku lat biblioteka jest inicjatorem i współorganizatorem innowacyjnych działań, które na pierwszy rzut oka mogłyby się kłócić z założeniami biblioteki w ujęciu tradycyjnym. Mimo to cieszą się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem wśród lokalnej społeczności. Realizacja tych działań nie byłaby możliwa bez zaangażowania lokalnych partnerów. Tak też było w przypadku projektu ekologicznego „JESTEM EKO!”. Bardzo dziękujemy za pomoc pedagogom z Przedszkola Samorządowego i Dyrektorowi Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach za możliwość przeprowadzenia zajęć, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy oraz Wolontariuszom z Klubu Wolontariusza.
Zadanie dofinansowano z zakresu edukacji ekologicznej przez Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Giżycku.  Działanie polegało na szerzeniu krajoznawstwa i postaw ekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto równolegle promowane było głośne czytanie, co stanowi priorytetowe działanie biblioteki. Każde z zajęć poprzedzono odpowiednim opowiadaniem i zakończono omówieniem czytanego tekstu wspólnie z dziećmi. Spotkania zostały wzbogacone o wycieczki do lasu, nad jezioro i inne piękne miejsca, jakimi szczyci się miejscowość Stare Juchy. Istotnym elementem było zapoznanie dzieci z segregacją śmieci zgodnie z nowymi przepisami prawa oraz ze zróżnicowaniem fauny i flory zaprezentowanym w formie gry terenowej, przeprowadzonej w pobliskim lesie i nad rzeką Młyńską Strugą. Tak przygotowani Młodzi Ekolodzy wykonali transparenty i zaprezentowali właściwą postawę ekologiczną podczas marszu „JESTEM EKO!”  w dniu 5 maja 2014r.
Dofinansowanie pozwoliło na zorganizowanie w sali przedszkolnej „Biblioteczki małego przyrodnika”. Biblioteczka została wyposażona w 75 pozycji książkowych o tematyce ekologicznej i przyrodniczej.
Wstępna wersja projektu zakładała również finansowanie wycieczki do Mazurskiego Safari, niestety grantodawca nie wyraził zgody na współfinansowanie tego typu zadania. Mimo to, dzięki współpracy z rodzicami uczestników projektu wycieczka odbędzie się z okazji tegorocznych obchodów Dnia Dziecka.