Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

11mar2010

KOLEJNY SUKCES GMINY STARE JUCHY

W rankingu „Rzeczpospolitej” gmina wiejska Stare Juchy znalazła się na 76 miejscu w kraju w wykorzystaniu funduszy unijnych na mieszkańca na 1576 gmin wiejskich w kraju.
Ubiegły rok, 2009, był przełomowy w wykorzystaniu unijnych dotacji przez wszystkie samorządy. Dopiero w tym roku samorządy wojewódzkie ogłosiły wystarczającą ilość konkursów w poszczególnych działaniach.

Od początku Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko wielokrotnie podkreślała, że wykorzystanie szansy, jaką dają unijne fundusze, jest dla nich sprawą priorytetową. Skromne możliwości inwestycyjne gminy wymagają wsparcia środkami unijnymi. Górna granica dofinansowania wynosi 85%, ale trudno ją osiągnąć, ze względu na przepisy dotyczące tak zwanej kwalifikowalności wydatków w poszczególnych programach unijnych i działaniach.

Również własne zamiary musimy dostosować do naszego budżetowego portfela. Podobnie jak inne samorządy, mamy utrudnione zadanie, bo małe budżety nie pozwalają na zaangażowanie się w wielkie inwestycje.

W ubiegłym roku nasza gmina złożyła dwa duże projekty do konkursu w działaniu Turystyka Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W obydwu wnioski znalazły się na liście rankingowej, ale tylko jeden otrzymał dofinansowanie. Była to budowa trasy turystycznej i zagospodarowanie plaży. Drugi to wniosek na budowę Sali gimnastycznej, w którym dla nas zabrakło ostatecznie pieniędzy, chociaż ostatecznie otrzymaliśmy nie mniejsze pieniądze z Ministerstwa Sportu.

Zwycięzcą w rankingu gmin wiejskich został Nadarzyn, gmina podwarszawska, w której wartość gruntu liczy się w setkach złotych za metr kwadratowy. Pozyskała ona ponad 8400 zł na głowę mieszkańca.

Z naszego województwa w rankingu przed nami znalazły się gminy z zachodniej części i w zasadzie są to gminy położone wokół dużych miast, np. Elbląg, Mrągowo. Godne podziwu jest wysokie miejsce gminy Grunwald.

Zestawienie pokazuje też, że unijna pomoc rozkłada się w polskich gminach nierównomiernie. Problem dotyczy zwłaszcza gmin wiejskich (1576 takich gmin w kraju) - w prawie 25 proc. z nich wartość dotacji z Unii na głowę mieszkańca nie przekracza 100 zł, w naszej gminie przekracza 2500 zł!

Ten ranking to jeszcze jeden dowód na właściwą realizację odważnego programu inwestycyjnego gminy Stare Juchy, przyjęty przez Wójt Ewę Jurkowską-Kawałko i radnych gminy. To również odrabianie wieloletnich zaległości inwestycyjnych, gdy gmina znajdowała się na 100 i dalej miejscu na 116 samorządów w województwie warmińsko-mazurskim we wskaźniku inwestycyjnym!

W rankingu podane jest tylko 100 gmin i żadna z nich nie jest z naszego powiatu, ani z powiatów sąsiednich.

Ranking nie uwzględnia innych pozyskanych przez gminy środków zewnętrznych, na którym to polu nasza gmina ma nie mniejsze sukcesy.

Więcej: http://www.rp.pl/samorzad


Autor: Jarosław Franczuk