Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

7lip2011

KOMUNIKAT REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE

W związku z planowanym na połowę lipca br. uruchomieniem systemu sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich zamieszczamy informacje na temat zasad działania systemu oraz typów komunikatów wysyłanych przez sieć masztów.
Warszawa, lipiec 2011 r.

Komunikat RZGW w Warszawie

System sygnalizacji ostrzegawczej

przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

na Wielkich Jeziorach Mazurskich

System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi składa się z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. W przypadku prognozowanego załamania pogody, sieć masztów będzie wysyłała pulsujące światło widoczne w każdych warunkach, z każdego niemal punktu drogi wodnej na jeziorach mazurskich. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r., w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze będą informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem. Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat “UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteo. Bezpośrednie niebezpieczeństwo - komunikat “ALARM” WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU - będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.

Sygnały świetlne uruchamiane są automatycznie przez wysłany mailem komunikat do serwera lub po odebraniu przez osobę uprawnioną w RZGW w Warszawie SMS z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych. Wiadomość zawiera informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie, tj.: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Oprogramowanie sterujące zinterpretuje treść wiadomości, a następnie wyśle informację zwrotną o przyjęciu komunikatu. Jednocześnie informacja zostanie rozesłana do wież, które zostaną załączone automatycznie. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu lub po jego odwołaniu. Pełny dostęp do wszystkich elementów systemu będzie miał jedynie uprawniony operator w RZGW w Warszawie natomiast serwis techniczny systemu prowadzi firma MY-SOFT Sp. z o.o.

Współrzędne geograficzne położenia masztów, zdjęcia oraz mapa lokalizacji dostępne są na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie w zakładce “Szlaki żeglowne”: http://www.warszawa.rzgw.gov.pl/

lub bezpośrednio pod linkiem:

http://www.warszawa.rzgw.gov.pl/gorne_menu-szlaki_zeglowne-system_sygnalizacji_ostrzegawczej.html

Dariusz Bogacz

Rzecznik Prasowy

RZGW w Warszawie

Autor: Dariusz Bogacz