Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

18lis2014

KONFERENCJA NA TEMAT OSKARA KOLBERGA w Kruklankach

Zespół "Mazury" Działa Lokalnie w Gminie Stare Juchy i w sąsiednich Gminach. 

„Oskar Kolberg – tytan pracy etnograficznej” . W Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kruklankach Zespół „Mazury” odpowiadając na zaproszenie wystąpił na scenie pod kierownictwem Daniela Szejdy.

„Sytuacja geopolityczna na ziemiach polskich od czasów Oskara Kolberga do zakończenia procesu kształtowania się społeczności miejscowych po II wojnie  światowej” przedstawił Dyrektor  Sławomir Zieliński i jak powiedział „Sejm na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uchwale  z 6 grudnia 2013 roku zadecydował o tym , żeby rok 2014  ogłosić w kulturze Rokiem  Kolbergowskim . Jest to uhonorowanie dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego etnografa, folklorysty i kompozytora, którego znaczenia dla zachowania kultury ludowej, nie tylko  polskiej , nie da się przecenić”. Po prezentacji przewodnika artystycznego Mirosław Nalaskowski  omówił tematykę „Oskar Kolberg: znaczenie jego XIX wiecznych badań dla  budowania w XXI   wieku lokalnej tożsamości kulturowej ”. Zespoły i twórcy zaproszeni do udziału w spotkaniu:

„Jarzębiny” – GOK Wilkasy, „Sterławiacy” – RCK Ryn, „Srokowiacy”- GOK Srokowo, Chór „Lira” – UTW Wydminy, „Barwy Jesieni” – GOK Budry, „Zorepad” – GOK Banie Mazurskie, „Pokolenie” – Świętajno, „Mazury” – GOK Stare Juchy, „Sapiniaki” – GOK Kruklanki;

Krystyna Werkowska – Downarowicz, Władysław Downarowicz, Anna i Stanisław Bałdygowie, Włodzimierz  Nazarowicz, Dariusz Jodko.

 Zespół „Mazyry” przygotowując się do występu zaprezentował w stojach ludowych jeden utwór artystyczny.

Nasze Działania Lokalne rozszerzają się poza teren naszej Gminy. 

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i samorządów: województwa warmińsko – mazurskiego, Powiatu Ełckiego, Gminy Stare Juchy. W ramach umowy nr 07/48/DL/2014 z dnia 17.07.2014r. projektu pt. „ VII Biesiada Mazurska w Starych Juchach”. Realizacja w terminie 15.07.2014r.  -31.12.2014r

Autor: Marta Słuchocka