Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

20mar2020

Koronawirus - Jest już aplikacja mobilna dla osób w kwarantannie.

Jest już dostępna aplikacja Kwarantanna Domowa, która została opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ma ona służyć pomocą dla osób, które są odizolowane z powodu epidemii koronawirusa.

Aplikacja jest dostępna w Google Play (smartfony z systemem Android) oraz App Store (iPhone'y).

Aktywować mogą ją jedynie osoby objęte oficjalną kwarantanną związaną z epidemią koronawirusa. 

Po pobraniu i aktywowaniu aplikacji należy się zarejestrować oraz potwierdzić ten proces za pomocą kodu otrzymanego przez SMS.

Proces rejestracji polega na podaniu swojego numeru telefonu i aktywowaniu konta przez kod SMS.

 Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

Każdego dnia kwarantanny objęte nią osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji (...) Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

W aplikacji mobilnej jest również szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Można również skorzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. 

 

Autor: Urząd Gminy Stare Juchy