Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

3wrz2013

MAZURSKIE WIERZENIA- LEGENDY STARYCH JUCH

Niemal każde miejsce na ziemi ma swoją historię, legendę, podanie...


W tych podaniach, legendach i bajkach odzwierciedla się przecież dusza ludu dawniej tu zamieszkującego.  Warto więc je poznać, gdyż bajki ludowe należą do trwałych dóbr kultury naszego regionu. Są przekazywane w różny sposób  z pokolenia na pokolenie: ustnie, w formie obrazu, spisanych dziejów, muzycznie. Nie powinny ulec zapomnieniu, bo to nasza historia, nasze dziedzictwo. Znamy bajki o Krakowie, Warszawie, a często obce są nam te, związane z najbliższą okolicą.  A świat podań i legend mazurskich to kraina pełna  życia z jego fantastycznymi postaciami i zdarzeniami. To są miejsca niedaleko nas.  Nie trzeba ich szukać  „za siedmioma górami, morzami” – można je znaleźć  podczas wycieczki w najbliższe tereny.
Niemal każdy zna genezę nazwy Starych Juch – legendę związaną z głazem, który kiedyś był pogańskim ołtarzem ofiarnym, gdzie Jaćwingowie składali ofiary swoim bożkom.  Ale to nie jedyna legenda  (podanie) związana ze Starymi Juchami.  Jest ich znacznie więcej. Opisane zostały przez pana Jerzego Marka Łapo w „Tragarzu Duchów” i „W cieniu zamkowej góry”, zebrane przez pana Jana Kaweckiego (http://www.starejuchy.pl/legendy) .
Postanowiliśmy (Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy) część z nich przełożyć na język filmowy - nakręcić parę  etiud (krótkich form filmowych) i zapoznać z nimi naszych mieszkańców, ale nie tylko – mamy nadzieję,  że trafią one do szerokiej grupy odbiorców w kraju i za granicą.
Te działania zostały realizowane w ramach projektu  „Mazurskie wierzenia – legendy Starych Juch”, który sfinansowany został ze środków Starostwa Powiatowego w Ełku, Gminy Stare Juchy,  środków własnych Stowarzyszenia, oraz, a może przede wszystkim, dzięki  pracy społecznej członków i wolontariuszy. Głównymi wykonawcami  byli wolonatriusze zrzeszeni w Klubie Wolontariusza przy Stowarzyszeniu, przy współpracy  z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Starych Juchach.
Kręcenie filmów poprzedziły  warsztaty aktorskie, które poprowadziła reżyserka, doświadczona animatorka, został też skomponowany własny  podkład muzyczny.
„Na stoku góry otwiera się ziemia, a zgłębi wychodzą trzy niewiasty, ubrane w długie, białe szaty, ukazują się trzy razy na dobę…..Trzeba im ustępować z drogi, gdyż inaczej……” (Panny z Zamkowej Góry)
„Pewnego razu w Juchach było wielkie wesele. Na weselu grali muzykanci z Gorła.  Gdy muzykanci wracali do domów…….” (Muzycy i Diabeł)
„W dawnych czasach w Starych Juchach w zwyczaju było, iż co niedziela grano do tańca w gospodach. Grywał tutaj także na swoich skrzypcach grajek z Zawad Ełckich. Pewnego razu, gdy po pracy w niedzielną noc wracał do domu, przechodząc obok Brzozowej Góry…….” (Złote Iskry)
Co było dalej? To właśnie pokazują nasze etiudy filmowe, które można już zobaczyć (http://youtu.be/AgBuZkHQVxE - Mazurskie Wierzenia). Wszystkie wykorzystane  plenery  to okolice Starych Juch.
Produkcja:  Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy
Scenariusz i reżyseria: Karolina Szafranowska-Sienkiewicz
Muzyka: Daniel Sienkiewicz-Szafranowski  i  Przemysław Dołowy, Studio Nagrań PUMKOWNIA                         
Kierownictwo muzyczne: Karolina Szafranowska-Sienkiewicz
Kostiumy/dekoracje/aranżacja: Karolina Szafranowska-Sienkiewicz
Kamera : Radosław Butkiewicz
Montaż: Radosław Butkiewicz, Karolina Szafranowska-Sienkiewicz
Występują:  Monika Zajkowska, Zuzia Jaszczurowska, Ola Kwiatkowska, Paulina Słuchocka, Karol Malinowski, Patryk Mazurek,  Sylwester Słomski       
Kierownictwo produkcji: Elżbieta Topolska

Pokaz przedpremierowy odbył się 18 sierpnia w plenerze – na plaży w Gorle, premiera miała miejsce w nowej świetlicy w Zawadach Ełckich 1 września.  Dalsze pokazy planowane są we wrześniu/październiku  – dotrzemy do każdej świetlicy w  Gminie Stare Juchy. Specjalny pokaz przewidziany jest też w szkole i  przedszkolu.
Podczas kręcenia etiud, równolegle dokumentowaliśmy proces ich powstawania – można zobaczyć w skrócie, co i jak - się działo na stronie na facebook.pl https://www.facebook.com/photo.php?v=707273485952646&set=vb.100000100047134&type=3&theater

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy

 

Autor: Elżbieta Topolska