Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

10gru2013

Mikołajowe Pospolite Ruszenie – czyli Mikołaj 2013 w Gminie Stare Juchy

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy, od samego początku powstania,  każdego  roku, organizuje obchody tego święta.  Przechodziło ono liczne ewolucje,  by w końcu  stać się naszym sztandarowym przedsięwzięciem. To duża zasługa naszego  lokalnego społeczeństwa.  Można wierzyć lub nie w Mikołaja, ale  niewątpliwie wzbudza on pozytywne emocje u wszystkich – dzieci i dorosłych. Dzieci mają oczekiwaną wizytę pana w czerwonym kubraku też i zabawę, a dorośli na pewno mieli okazję powspominać swoje dzieciństwo i przeżycia z tym związane. Każdy na pewno ma swojego Mikołaja. I może dlatego tak chętnie, niemal wszyscy,  wspierają te spotkania.
Tegoroczne obchody poprzedziły liczne spotkania i konsultacje, w których uczestniczyły organizacje pozarządowe działające na terenie gminy, sołtysi, radni, mieszkańcy. Wcześniej udało się pozyskać dotację w ramach konkursu grantowego z Gminy, co pozwoliło nam na zatrudnienie teatrzyku animacyjnego NARWAL, zakupienie paczek mikołajowych dla najmłodszych, cukierków dla starszych dzieci. Dodatkowo licznie wsparła nas  lokalna społeczność – pani wójt, radni, sołtysi, placówki usługowe i handlowe oraz mieszkańcy wiosek. I jak zawsze – zaangażowanie i  nieoceniona praca społeczna naszych aktywnych  członków i wolontariuszy w organizację.
W tym roku było wyjątkowo – zaskoczyła nas zima  z jej najcięższym obliczem:  musieliśmy zmagać się z wiatrami, śnieżycami,  ciężkimi warunkami drogowymi. Szczególnie w sobotę były to wręcz ekstremalne warunki. Ale potrafiliśmy je przezwyciężyć i Mikołaj dotarł wszędzie tam, gdzie miał dotrzeć.  A i frekwencja na spotkaniach była niespodziewanie wysoka.
W piątek 6 grudnia spotkania odbyły się w świetlicy OSP w Skomacku Wielkim dla mieszkańców wsi i okolicznych wiosek: Skomacka Osady, Ostrowa,  a później w hali widowiskowej  dla dzieci ze Starych Juch i najbliższych wsi. W czasie zajęć lekcyjnych Mikołaj obdarował również wszystkie dzieci cukierkami w miejscowej szkole i przedszkolu.W sobotę 7 grudnia było aż 6 spotkań: w Grabniku, do którego dotarły też dzieci z Grabnika Osady, Rogal. Później Mikołaj pojechał do świetlic w  Orzechowie, Szczecinowie (też dla dzieci z Dobrej Woli),  Zawadach  Ełckich (do której przybyły dzieci z Gorłówka), Starych Krzywych (też dla dzieci z Płowc, Nowych Krzywych, Panistrugi, Olszewa, Kałtek), aby w końcu dotrzeć do gospodarstwa pana Andrzeja Rejrata w Jeziorowskich i  dać ostatnie przedstawienie i wspólną zabawę dla dzieci z Jeziorowskich, Bałamutowa, Łaśmiad, Czerwonki, Sikor Juskich.
Teatrzyk NARWAL przygotował przedstawienie  „Na tropie Św. Mikołaja”, które włączyło do zabawy nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Pod koniec przedstawienia osobiście pojawił się Mikołaj i obdarował wszystkich paczkami ze słodyczami, cukierkami. Atmosfera wszędzie była gorąca – mamy nadzieję, że wszyscy bawili się doskonale.
Najtrudniej było w Rogaliku. Jak wszystkim wiadomo nie ma tam pomieszczenia, w którym można przyjąć Mikołaja, więc  staraliśmy się zorganizować imprezę na otwartej przestrzeni, w letniej altanie. Niestety – wtedy było największe nasilenie i wiatrów i śnieżycy. Ledwie udało się rozpalenie ogniska. Nie mogliśmy wykonać zaplanowanych pokazów ratownictwa medycznego Siłą rzeczy musieliśmy  skrócić to spotkanie.
Z całego serca dziękujemy wszystkim wsiom, które zorganizowały swoje świetlice na przyjęcie Mikołaja – przygotowały dekoracje, poczęstunek i pomogły dotrzeć dzieciom na miejsce, w tych ciężkich warunkach. Dziękujemy panu Adamowi Lewickiemu,  dyrektorowi szkoły za udostępnienie hali widowiskowej, panu Rejratowi za udostępnienie swojego wspaniałego salonu kominkowego.
I serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom za wsparcie:
Mieszkańcom wsi Gorło: pp. Dąbkowskim, Korbom, Gronowskim, Wójcikom;
Pani Iwonie Synowiec-Błaszczyk, Dyrektor  Banku Ochrony Środowiska  
Pani Ewie Jurkowskiej-Kawałko,   Wójt Gminy Stare Juchy
Pani Elżbiecie Kwiatkowskiej,  Sklep Spożywczo -Przemysłowy „KWIATEK”
Pani Wandzie Hanusko,  PPHU Juchowiaczek
Państwu Bożenie i Sławomirowi Sosnowskim,  Firma Handlowo – Usługowa PINUS S.C
Pani Kamili Czarneckiej i Pani Magdalenie Markarewicz,  Delikatesy Palinocka S.C.
Państwu Kozłowskim,  PIEKARNIA KOZŁOWSCY S C
Pani Barbarze Eliaszuk,  Piekarnia "Scorpio"  
Pani Maracie Słuchockiej,  Dyrektor  Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach
Panu Adamowi Lewickiemu, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach
Panu Andrzejowi Orzechowskiemu – Posłowi na Sejm RP
Punkt Apteczny Stare Juchy Osak sp.j.
Pani Emilii Karwowskiej,  Sklep „SARA”
Pani Wiolettcie Radziulewicz,  Sklep „VIOLA”
Współorganizatorzy:
Gmina Stare Juchy
Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie
Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Skomacka Wielkiego
Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze
Zespół Szkół Samorządowych w Starych Juchach
Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach
Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach
Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Juchach
Klub Wolontariusza
Kawiarenka Obywatelska (radni, sołtysi, instytucje, organizacje pozarządowe, osoby prywatne)
 

Autor: Elżbieta Topolska