Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

15wrz2016

MOŁDAWIANIE W STARYCH JUCHACH

Wykorzystanie funduszy europejskich przez gminę wiejską interesowało delegację z Mołdawi, która gościła w gminie 13 września br.


Z wizytą studyjną w Starych Juchach przebywali mołdawscy urzędnicy oraz działacze społeczni i przedsiębiorcy. Tematem wiodącym były polskie doświadczenia z zakresu rozwoju obszarów wiejskich, w tym zwłaszcza działań  mechanizmu LEADER. W tym celu w sali Bblioteki - Centrum Infrmacji i Kultury Gminy Stare Juchy sptkali się z Wójt Gminy Ewą Jurkowską-Kawałko oraz Jarosławem Franczukiem - Prezesem Lokalnej Grupy Działania "Lider w EGO".

Wójt Gminy zaprezentowała inwestycje i działania zrealizowane na terenie gminy w ramach Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich w poprzednim okresie programowania przez gminę jak i stowarzyszenia. Przedstawiła również zamierzenia: koncepcję prebudowy Placu 500-lecia.

Z kolei Jarosław Franczuk zapoznał gości z zasadami funkcjonowania Lokalneych Grup Działania i ich problemami. Omówił również Lokalną Strategię Rozwoju, na realizację której LGD "Lider w EGO" będzie dysponowała 3 milionami Euro w latach 2016-2023.

Goście zwiedzili również miejsca inwestycji w Starych Juchach, odwiedzili gospodarstwo, w którym z tzw. "małych projetów" pobudowano saunę. Gości zachwycił porządek, inwestycja oraz gościnność właściciela.

Po południu goście z Mołdawi przejechali do Zawad Ełckich, gdzie zwiedzili we wiosce: plażę, siłownię zewnętrzną oraz świetlicę. Po tej wizycie przejechali do miejscowości Giże w gminie Świętajno.

Mołdawskiej delegacji przewodniczyli wiceministrowie rozwoju regionalnego i budownictwa Pan Ion Stratular oraz rolnictwa Pan Iurie Usurelu.

Wizyta jest częścią programu SARD – Support to Agriculture and Rural Development in Gagauzia and Taraklia finansowanego ze środków europejskich. Program adresowany jest do dwóch regionów Mołdawii: Terytorium Autonomiczne Gagauzji oraz Rejon Taraklia. Celem projektu jest pomoc w przygotowaniu Mołdawii do wykorzystywania europejskich instrumentów w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich, w tym m.in. stworzenie Lokalnych Grup Działania w wymienionych regionach. Udział ministrów w wizycie ma pomóc w zrozumieniu funkcjonowania mechanizmów europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich i w przygotowaniu Mołdawii do przyjęcie europejskich praktyk, w tym wypracowania polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz odpowiednich instrumentów jej wdrażania.
 

Autor: Jarosław Franczuk