Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

7maj2009

NARESZCIE JEST INTERNET W SKOMACKU WIELKIM

Dzięki 100% dotacji zewnętrznej Gmina Stare Juchy zapewniła dostęp do internetu uczniom szkoły i mieszkańcom Skomacka
W rejonie Skomacka wielkiego nie ma możliwości korzystania z dostępu do internetu od operatorów naziemnych. Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko na prośbę mieszkańców czyniła starania o likwidację tej "dziury" potęgującej zmarginalizowanie tego obszaru. Jedyna możliwościa było dostarczenie interentu łączami radiowymi.
Wójt Gminy skorzystała z możliwości rozwiązanie tego problemu poprzez pozyskanie środków z konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wniosek został zatwierdzony i otrzymano dofinansowanie w wysokości 100% środków na budowę łącza.

Na budynku Szkoły Podstawowej w Skomacku Wielkim pojawiła się nowa konstrukcja - to szesnastometrowy maszt, który umożliwia dostęp dla internetu uczniom szkoły podstawowej. Dostęp do internetu zapewniony jest bezprzewodowo przy pomocy protokołu kompresji N-Stream.
Z urządzeń mogą również korzystać również inni użytkownicy, którzy mieszkają w odległości kilku kilometrów wokół Skomacka. Wystarczy zgłosić zainteresowanie do firmy FAN-TEX z Ełku pod numerem telefonicznym 0-876210880. Firma sprawdzi jakość sygnału i dostarczy w ramach podpisanej umowy abonenckiej odpowiednie urządzenia.
Podobna możliwośc istnieje w Starych Juchach, gdzie, jak zapewnia firma FAN-TEX, istnieją możliwości skorzystania z łączy radiowych. Warto sprawdzić ofertę pod tym samym numerem.

Autor: Jarosław Franczuk