Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

13lis2018

Narodowe Święto Niepodległości w Starych Juchach

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości były wyjątkowe, gdyż świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. To niezwykłe wydarzenie uczciliśmy również w Starych Juchach.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, która odbyła się w naszym kościele parafialnym. O godzinie 13.00, mieszkańcy i zaproszeni goście zebrali się w Bibliotece – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy. Obecni byli przedstawiciele władz gminy i Rady Gminy, proboszcz, ks. Stanisław Włodarczyk, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych, Adam Lewicki (wraz z pocztami sztandarowymi). Zgromadzonych powitał dyrektor B-CIiK, Adrian Cybulski. Został odśpiewany hymn państwowy, po czym Wójt Gminy, Ewa Jurkowska – Kawałko , w krótkim przemówieniu przypomniała, jak ważną rocznicę obchodzimy. Po 123 latach rozbiorów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Syberię, germanizacji, walki brata z bratem, odzyskaliśmy swój dom i Orła Białego, a Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Pani Helena Brodowska przeczytała wiersze patriotyczne, w tym jeden własnego autorstwa, a uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych przedstawili rys historyczny dążenia Polaków do niepodległości. O oprawę muzyczną zadbali goście z Nowej Wsi Ełckiej i Stradun. Realizując projekt pt.: „Lokalnie dla Niepodległej” zaprezentowali program słowno - muzyczny, który na długo pozostanie w pamięci i sercach mieszkańców naszej gminy.

Uroczystości zakończył słodki poczęstunek.

Poniżej można obejrzeć zdjęcia z obchodów. Galerię będziemy sukcesywnie powiększać, więc warto zaglądać do nas regularnie. Wkrótce pojawi się również film, dokumentujący obchody Dnia Niepodległości.

Autor: Adrian Cybulski