Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

13maj2009

NASZA SENIORKA W AKCJI

"SENIORZY W AKCJI" to ogólnopolski konkurs dotacyjny realizowany przez towarzystwo inicjatyw twórczych "ę" ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pani Krystyna Pilawska-Wiercińska uznała, że może to konurs dla niej?
Senior- brzmi dumnie, wydaje się, że wszystko jest już za nim. Teraz nich siedzi w domu, chowa wnuczęta i czasami skoczy do sąsiadów na plotki. A tutaj jawi się konkretna pora do działania. Wykorzystanie nabytej przez lata wiedzy i praktyk przez lata pracy. W żyłach zaczyna szybciej krążyć krew i rodzą się pomysły na złamanie stereotypu seniora.
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” ogłosiło konkurs pt. “Seniorzy w akcji, czyli 55+”.

Pierwszym etapem konkursu było napisanie listu intencyjnego. Musiał on zawierać: POMYSŁ ! oraz relację z życia zawodowego i społecznego. Mój pomysł zrodził się po uczestnictwie w działaniach Stowarzyszenia “TRATWA”. Oni zgromadzili część opowieści ludzi, którzy zamieszkali w naszej gminie po 1945 roku.. Tak powstało wirtualne muzeum wsi Stare Juchy i okolic. Ja w swoim projekcie poszłam dalej- losy ludzkie chcę pokazać w miniaturach teatralnych. Moje marzenie przelałam na papier- w formie listu intencyjnego- podobał się na tyle, że prawie z pół tysiąca takich listów znalazłam się w gronie 80, którzy przeszli do II etapu konkursu.

Etap II odbył się 11 maja w salach Urzędu Miasta Gdańska. Trzeba było przed komisją dokonać uzupełnienia swojego zamierzenia. Każdy z nas mówił 15 min. na zaistnienie. Padały pytania związane z projektem: jak i gdzie będzie realizowany, kto będzie pomagał i jakie rezultaty tego działania chcę osiągnąć. Mam nadzieję, że zdałam ten “egzamin”. Teraz już tylko od Komisji zależeć będzie czy znajdę się w III etapie wśród 30-stki, która będzie walczyła o pieniądze dla stowarzyszenia na realizację projektu. Wyniki ogłoszone będą pod koniec maja.
Niezależnie od werdyktu Komisji na mapie Fundacji Polsko- Amerykańskiej Wolności zaistnieje mały punkcik z nazwą Stare Juchy. Będziemy pierwszą miejscowością na tej mapie z naszego województwa!
Trzymajcie kciuki!!! - bo jest o co walczyć.

Krystyna Pilawska- Wiercińska
mieszkanka Szczecinowa
członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy

Zajrzyj na stronę: http://www.seniorzywakcji.pl/ po więcej informacji o konkursie

Pani Krystyna Pilawska-Wiercińska jest mieszkanką Szczecinowa. Jest liderką działań społecznych i integracyjnych. Współpracuje z GOK Stare Juchy, w którym jest instruktorem kultury. Prowadziła zespoły teatralne, które odniosły liczne sukcesy. Znana ze swoich zainteresowań kulinarnych, z którymi dzieli się z mieszkańcami gminy i bierze udział od dwóch lat w konkursie Smaki Warmii, Mazur i Powiśla, w którym również odniosła sukcesy - redakcja

Autor: Krystyna Pilawska-Wiercińska