Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

18kwi2008

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII W GOK-u

Młodzież z ZSS w konfrontacji z losami swoich przodków...
Dzisiaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach odbyło się niecodzienne spotkanie, w którym udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach oraz specjalni goście...

Gośćmi tymi byli przedstawiciele Stowarzyszenia TRATWA z Olsztyna - Prezes Ryszard Michalski oraz członek Wioletta Pruska.

Stowarzyszenie TRATWA jest już dobrze znanym stowarzyszeniem w naszej gminie, gdyż od prawie roku współpracuje z ok. 100 mieszkańcami naszej gminy. Do tej pory TRATWA realizowała projekt unikalny w skali Europy, który nazywa się "Ogniwa" i polega na dokumentowaniu opowieści najstarszych mieszkańców oraz ich fotografii, znalezisk, etc. Gmina Stare Juchy jest partnerem stowarzyszenia w projekcie i teraz, kiedy projekt wkracza w następną fazę, stoi przed ogromną szansą rozwoju kulturalnego. Roczna praca stowarzyszenia i mieszkańców gminy zaowocowała powstaniem wirtualnego muzeum niektórych wsi oraz publikacją z opowieściami i zdjęciami.

Dzisiaj przyszedł czas, aby ową spuściznę pokazać młodym ludziom i właśnie po to, uczniowie spotkali się z przedstawicielami TRATWY. Przez ponad godzinę uczniowie zapoznawali się z prezentowanym przez Ryszarda Michalskiego materiałem muzeum. Były opowieści, zdjęcia, znaleziska, miejsca... Po ciszy panującej podczas prezentacji można wnioskować, iż młodzieży podoba się projekt. Niektórzy mogli dowiedzieć się ciekawych rzeczy o swoich sąsiadach ze wsi. Rzeczy niewyobrażalnych i do tej pory nieujawnionych.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Stare Juchy do udziału w projekcie.

Serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi ZSS w Starych Juchach Adamowi Lewickiemu oraz nauczycielom za otwartość i zaangażowanie, a Ryszardowi Michalskiemu i Wioli Prusce za prezentację muzeum i pomoc w organizacji dzisiejszego spotkania.

Link do muzeum - www.ogniwa-tratwa.pl

Link do Stowarzyszenia TRATWA - www.tratwa.pl

Autor: Dominik Kowalewski