Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

14lis2010

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI I ROKU SZOPENOWSKIEGO W GMINNYM OŚRODKU KULTURY

Jak co roku 11 Listopada w GOK Stare Juchy oddaliśmy hołd wszystkim, którzy oddali swoje życie za wolną Ojczyznę. W tym roku była to również znakomita okazja, aby uczcić 200- setną rocznicę urodzin naszego wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina.
Uroczystość z okazji Odzyskania Niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu i pięknym przekazem Wójt Ewy Jurkowskiej-Kawałko, która powiedziała, iż nie możemy budować przyszłości swojego kraju, nie znając jej historii i poprzez hołd i szcunek dla przeszłości pielęgnujemy patriotyzm zaszczepiony nam przez ojców naszych.

W uroczysty nastrój wprowadził uczestników koncert muzyki Fryderyka Chopina na pianino i wiolonczelę w wykonaniu Katarzyny Makal- Żmudy(pianino) i Moniki Łukawskiej(wiolonczela)Panie wykonały utwory:Preludia op.28(1-6), Walc Des-dur op.64nr1 i Sonatę g-moll op65 na wiolonczelę i fortepian.

Fryderyk Chopin część swoich utworów poświęcił walce swojej Ojczyzny o wolność. I.J Paderewski powiedział w setną rocznicę urodzin F. Chopina:"A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam zabraniano:barwne kontusze,pasy złotem lite, posępne naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej,bunt spętanego ducha,krzyże cmentarne,przydrożne wiejskie kapliczki,żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń"

Po wzruszającym koncercie patriotyczne pieśni zaprezentowały nam nasze słodkie przedszkolaki z miejscowego przedszkola.Tym bardziej było to wzruszające, iż wcześniej patriotyczne pieśni przedszkolaki prezentowały w Powiatowym konkursie Pieśni Patriotycznej w Ełku, zajmując drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie, które wręczał Prezydent Ełku i Ekscelencja ks. Biskup Jerzy Mazur.Krótki montaż poetycki "Nasz dom" przedstawiła grupa teatralna "Kulisy 2" pod kierunkiem Krystyny Pilawskiej- Wiercińskiej. Nastepnie wysłuchaliśmy zespołu "Mazury" w pełnych zadumy pieśniach i zespołu "Moderato" pod kierunkiem Eleonory Waraksa.

Swięto Niepodległości w naszej gminie uczczone było przez wszystkie pokolenia mieszkańców, które zakończył swoimi opowieściami emerytowany nauczyciel, wielki patriota Pan Franciszek Galanty.

Autor: Danuta Klimowicz