Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

12maj2016

OD STARYCH JUCH DO PACANOWA

IV O!PLA Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji W Starych Juchach odbył się po raz pierwszy.

11 kwietnia 2016 wyświetliliśmy Filmy animowane w konkursie „Teraz dzieci mają głos” klasom „O” . Nasi widzowie obejrzeli 11 filmów w kat. Przedszkolaki. Zwyciężyła bajka „Pan Toti i Wielkie Jajo”- BLOK I. oraz Pamiętnik Florki- Potworny Bałagan BLOK II. Przedszkolaki na równi z Potwornym Bałaganem oceniły Żubr Pompik „duże i małe”. 

Przedszkolaki w terminie 26 i 29.04.2016r. tak jak klasy „0” obejrzały w konkursie „Teraz dzieci mają głos” BLOK I i II.  Oba filmy wymienione wyżej zarówno klasom „0” jak i przedszkolakom przypadły do gustu.
Klasy I-III oceniały w konkursie „Teraz dzieci mają głos” kategorię Wczesnoszkolna. Zwycięzcą w BLOK-u I jest „Mami Fatale: Herbatka z Trolem”. BLOK II Wczesnoszkolna  - Schronisko „Pies.

 

Od poniedziałku 25.04.2016r. graliśmy konkurs główny dla widzów+16 w Kat. Studyjna wygrał film „Druciane oprawki”, w kat. Szkolny „Besta”, w kat. OFF& GO! „Przetrwać w puszczy Białowieskiej”, w kat. Animowany Wideoklip „Ile jeszcze w tobie jest sił” We wszystkich kategoriach można było oddać 1,2 lub trzy głosy. Było, co oglądać. Najwięcej Filmów (19) obejrzeliśmy w kat. Szkolna. Kategoria OFF&GO prezentowała 13 filmów. Odbiorcami były klasy gimnazjalne. OFF&GO to filmy zrealizowane poza systemem studyjnym lub szkolnym, i nie posiadające dofinansowania z państwowych źródeł, a także filmy zrealizowane przez amatorów w ramach warsztatów animacji (krajowych lub zagranicznych). Naszych gimnazjalistów bardziej ożywiła kategoria Animowany Wideoklip/ teledysk – 21 teledysków. 

W piątek 29.04.2016r. zakończyliśmy IV O!PLA ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji.  Bardzo dziękujemy Dyrekcji ZSS w Starych Juchach oraz nauczycielom klas I-III, klas Gimnazjalnych oraz Oddziału Przedszkolnego  za czynny udział w Festiwalu. W kategorii  „Animowane fraszki” zwyciężył film „Hej ho i niespodziewana przygoda”. W kat. Formanimy. „Mozaika walc śledziony”. W sumie wyświetliliśmy 112 filmów animowanych w II konkursach, 9 kategorii.


Wszyscy widzowie biorący udział w projekcjach w całej Polsce zdecydują o tym, do kogo powędrują Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka oraz liczne nagrody pozaregulaminowe.
KAŻDY PROJEKT TO KONKRETNY CZŁOWIEK, CZYLI KTO STOI ZA FESTIWALEM „O!PLA”
PIOTR KARDAS – animator kultury, pomysłodawca oraz koordynator wielu projektów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych, kurator programów filmowych, juror na festiwalach filmowych. Studiował Filmoznawstwo oraz Nowe Media na Uniwersytecie Łódzkim. W l. 2008-2010 był kierownikiem programowym i artystycznym Kino-Galerii Charlie w Łodzi, gdzie zrealizował wiele autorskich projektów …-więcej na stroniehttps://polskaanimacja.wordpress.com/about/

Jak pisze Pan Piotr „od samego początku celem O!PLA jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim, do mniejszych ośrodków w kraju (w 2014 to 39 miast i 5 wsi), zaś poprzez projekcje dla widzów w różnym wieku, prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty animacji, mieć znaczący charakter edukacyjny”. W roku 2016 aż 70 miejscowości.

OD STARYCH JUCH DO PACANOWA… VI TYDZIEŃ O!PLA! - Taką informacje znajdziemy na stronie głównej POLSKIEJ ANIMACJI: https://polskaanimacja.wordpress.com/

Autor: Marta Słuchocka