Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

14lis2014

OSTATNIE SPOTKANIE PROJEKTOWO TO I OWO

Nadszedł czas zakończenia naszego projektu „Projektowo to i owo” część II „Czas inicjatyw w Gminie Stare Juchy”. Spotykając się z naszymi pomysłodawcami i realizatorami poszczególnych przedsięwzięć omawialiśmy wszystkie nasze działania oceniając ich etapy realizacji i omawialiśmy pomysły na ich kontynuację. 12 listopada 2014r. w Sali DTP BCIiK. Obejrzeliśmy przygotowaną w ramach zadania interaktywną mapę kulturalną i omówiliśmy każdą inicjatywę/pomysł.

 

1.      Warsztaty kulinarne: ekologiczne Sebastian Romatowski. Poprowadził 3 warsztaty: 24.09.2014r.-Zawady Ełckie ,08.10.2014r-Szczecinowo oraz 22.10.2014r.17:00-Stare Juchy. Podczas ostatniego spotkania przygotowano ciasto z dyni oraz przepyszne sałatki ekologiczne, które zaserwowano na otwarciu BCIiK. Uczestnicy tych spotkań poznali kilka ciekawych sposobów na ekologiczne , smaczne i zdrowe przygotowanie poczęstunku dla gości.

 „Wszystko z ziemniaka” prowadzone przez Panią Krystynę Pilawską -Wiercińską, pomysłodawca Agnieszka Adasiewicz. 14.09.2014, 27.09.1204, 08.10.2014r, 11.10.2014, 25.10.2014 w Szczecinowie oraz 4.10.2014 w Skomacku Wielkim. Uczestnicy ze zdumieniem wykonywali smaczne potrawy z ziemniaka jak chociażby Ciasto czekoladowe z ziemniaków.

2. Integracja z osobami niepełnosprawnymi poprzez taniec.

Pani Dorota Krawczyk oraz Pani Beata Gruszka prowadziły warsztaty (16.09.2014r., 23.09.2014r., 30.09.2014r., 07.10.2014r., 14.11.2014r) taneczne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach, podczas których  przygotowały  układy taneczne specjalnie na spotkanie z naszymi gośćmi. Przy współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowej wsi Ełckiej oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno –Wychowawczym z Ełku i Zespołem Szkół Samorządowych w Starych Juchach  odbyły 2 spotkania integracyjne  w BCIiK. Na potrzeby organizacji tego spotkania uszyto stroje dla grupy tanecznej oraz zorganizowano transport.

3. Integracja poprzez sport, Miejsce -Rogalik .Inicjatorem jest lider lokalny Paweł Uściłowicz, który prowadzi Nieformalną Grupę Rogalik Team. Przy realizacji tego zdania parterem był pracownicy Instytut. HUMAN LEX -Michał Łebski. Spotkania z piłką odbywały się po okiem trenera, a dla wzmocnienia więzi integracyjnych grupa wybrała się na stadion do Białegostoku. Na zakończenie spotkań przygotują prezentację zdjęć z wydarzenia.

4. Grafika komputerowa – opracowanie i przygotowanie kulturalnej mapy interaktywnej Gminy Stare Juchy. Pomysłodawczyni Pani Paulina Nowacka przy współpracy z organizacjami i mieszkańcami Gminy Stare Juchy przygotowuje mapę interaktywną. Poszukuje na trenie naszej Gminy wszystkich rękodzielników, ciekawych miejsc , tras rowerowych, miejsc agroturystycznych, oraz wszytko co ciekawe i może zainteresować turystów, a przede wszystkim naszych mieszkańców. Efektem końcowym projektu graficznego jest powstanie strony internetowej z mapą interaktywną Gminy Stare Juchy. Strona pojawi się na serwerze Urzędu Gminy Stare Juchy. Dzięki czemu będzie dostępna dla wszystkich odbiorów bezpośrednich przez cały czas również po zakończeniu realizacji zadania. Będzie można nadal do niej dodawać nowe atrakcje kulturalne w naszej Gminie.

5. warsztaty na krawędzi. akrobacja jazdy na monocyklu oraz chodzenia po linie (Slackline). Zadanie obejmowało aż 8 miejscowości ( 15 spotkań) Adrian Milewski oraz instruktor z Ełku  prowadzili warsztaty z akrobacji na linie i na rowerze na jednym kole, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

6. Warsztaty takie: jak wiklina, robótki ręczne, ,rzeźba, kosze z wikliny papierowej oraz warsztaty artystyczne wchodzą w jeden pomysł pracowni rękodzielniczej.

6.1 Warsztaty z wikliny w GOK –u, autor pomysłu Pan Sebastian Romatowski . Miejsce Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach. To nie łatwe zadanie, jednak znalazło swoich odbiorców. (09.09.2014r-.23.09.2014r.-07.10.2014r.-21.10.2014r) 4 spotkania w Starych Juchach.

6.2. Warsztaty rzeźbiarskie w Zawadach Ełckich. Zadanie  polegało na zaangażowaniu społeczności wiejskiej w wykonanie rzeźby „Stwora z Jeziora” Zawad Ełckich, który będzie wizytówką miejscowości. – autor pomysłu Piotr Mróz zaangażował przy pomocy Sołtysa wsi Pana Sławomira Zielińskiego mieszkańców  wsi do wykonania wspólnego dzieła, na rzecz społeczności. (12.10.2014r., 19.10.2014r., 26.10.2014r.)

6.3. Robótki ręczne warsztaty w Starych Juchach oraz w Grabniku Osadzie. Autorki: pomysłu Pani Marta Krajewska w GOK -u Stare Juchy prowadziła warsztaty: haft, szydełkowanie, robótki na drutach oraz tkanie.  W Grabniku Osadzie autor pomysłu Pani Wioletta Pigiel prowadząca Petronela Jurewicz dbały o realizację zadania , (szydełkowanie, dzianie oraz wyszywanie). Po 8 warsztatów w każdej miejscowości.

6.4. Warsztaty artystyczne, czyli z wikliny papierowej i nie tylko, warsztaty wykonywania elementów ozdobnych i biżuterii. Autor pomysłu Elżbieta Bobrowska w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach prowadziła spotkania na których uczestnicy  wykonywali różne cudeńka. Dziewczętom bardzo zależało na wykonaniu gumek do włosów oraz  broszek.  (11.09.2014r.,25.09.2014r.,02.10.2014r.,9.10.2014r.,16.10.2014r.,23.10.2014r.,18.09.2014r., 30.09.2014r.Stare Juchy)

Pierwsze spotkanie integracyjne wnioskodawcy z liderami lokalnymi odbyło się 04.09.2014. kolejne, aby omówić efekty zrealizowanych działań w dniu 03.10.2014r. Wspólnie z naszym Opiekunem z Narodowego Centrum Kultury Panem Jerzym Nazaruk omówiliśmy sobie nasze działania, które posumowaliśmy w dniu 12.11.2014. Terminy warsztatów w okresie trwania projektu znajdowały się na stronie Urzędu Gminy

Podczas otwarcia nowej placówki Biblioteka Centrum Informacji i Kultury w Starych Juchach w dniu 23.10.2014r. można było podziwiać prace wykonane w ramach realizacji zadania na warsztatach rękodzielniczych.

Realizując ten projekt zakładaliśmy kontynuację przedsięwzięć zgłoszonych przez pomysłodawców. Wszystkie nasze działania miały odbiorców. Już planujemy kolejne spotkania warsztatowe, a nasi pomysłodawcy są chętni do działania.

Koordynator projektu – Karol Malinowski  monitorował działania naszych liderów i pomysłodawców.

Bardzo nas wspierał nasz opiekun z NCK Pan Jerzy Nazaruk. 

 

Dofinansowano ze Środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” na zadanie pt: „Projektowo To I Owo” część II. „Czas inicjatyw w Gminie Stare Juchy”.

Autor: Marta Słuchocka