Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

11gru2011

OTWARCIE ŚWIETLICY W GRABNIKU

W piątek 8 grudnia 2011r. w Grabniku przekazano społeczności gminnej świetlicę oraz garaż dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gmina Stare Juchy w ramach programu Odnowa Wsi realizowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Lider w EGO” zakończyła inwestycję pn. “Budowa świetlicy wiejskiej wraz z garażem dla OSP w miejscowości Grabnik”.

 

Świetlica jest budynkiem o powierzchni zabudowy 156 m kw., powierzchni użytkowej 111,6 m kw., składa się z dużego pomieszczenia świetlicowegoo powierzchni 47,7 m kw. oraz małego zaplecza kuchennego i dwóch sanitariatów (w tym jeden dla niepełnosprawnych). Ogrzewanie elektryczne i z pieca kominkowego. Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki podjazdowi i brakowi barier architektonicznych. Podłączony jest do sieci wodociągowej i ma własne szambo szczelne. Teren jest zagospodarowany, do budynku prowadzi chodnik a od frontu jest niewielki parking.

Garaż dla OSP wyposażono w drzwi podnoszone, wewnątrz ogrzewanie elektryczne. Na dachu nowa syrena elektroniczna o większej donośności dźwięku.

W chwili obecnej nie ma w nim żadnego wyposażenia, zostanie ono zakupione w nowym roku budżetowym ze środków pochodzących z budżetu gminy.

Całkowita wartość zadania wyniosła po przetargach: 426.651,14 zł. Zgodnie z wymogami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 nie są kwalifikowane wydatki na ochotnicze straże pożarne, w związku z czym przygotowany i przeprowadzony przetarg na budowę składał się z dwóch oddzielnych zadań: budowy garażu i budowy świetlicy. Dofinansowanie z PROW mogło dotyczyć tylko kosztów związanych z budową świetlicy i wyniosło 190.448,07 zł (to znaczy 75% kosztów kwalifikowanych, bez VAT). Na budowę garażu pozyskano dodatkowe wsparcie w wysokości 30.000 zł od Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dotację tę pomógł nam pozyskać radny Sejmiku Wojewódzkiego Robert Dawidowski, którego rolę w tym zakresie podkreśliła Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko.

Na uroczystość otwarcia przybyli: Ryszard Cecot - z-ca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Bożena Kądziela (Wojewoda odwołał swój przyjazd ze względu na pilne wezwanie do stolicy). Obecni byli również: Wójt Gminy Kalinowo- Andrzej Bezdziecki, Proboszcz Parafii Grabnik ksiądz Stanisław Strenkowski, przedstawiciele wykonawcy, liczni mieszkańcy i radni z Przewodniczącym Stanisławem Pielą na czele. Na uroczystość przebyły też przedstawicieli Szczecinowa, które obiecały wsparcie w pomysłach na wykorzystanie świetlicy. Wśród obecnych mieszkańców był również były radny Bogusław Gienieczko, który za budową świetlicy “lobbował” cała poprzednią kadencję.

Zaproszeni goście w swoich wypowiedziach podkreślali znaczenie świetlic dla rozwoju więzi lokalnych społeczności, ale też zwracali uwagę, że sami mieszkańcy muszą tę nową przestrzeń właściwie wykorzystać i zagospodarować.

Całość uświetnił przygotowany poczęstunek przez mieszkańców z sołtys wsi Lucyna Tokarzewską na czele.

Autor: Jarosław Franczuk