PASIENIO FIESTA W ŁOZDZIEJACH

8cze2015

W dniach 5-6 czerwca 2015 roku w litewskiej miejscowości Lazdijai (Łozdzieje) odbyła się XI Pasieno Fiesta, czyli Fiesta Pogranicza.

Pochód mieszkańców, gości na stadion miejski w Łozdziejach
Pochód mieszkańców, gości na stadion miejski w Łozdziejach
Pochód mieszkańców, gości na stadion miejski w ŁozdziejachPrzekazanie pamiątki ze wspólnego projektu władzom samorządowymPraca w komisji oceniającej potrawy łowieckieWójt Ewa Jurkowska-Kawałko składa życzenia mieszkańcom i w trakcie ogłaszania wyników konkursu w VeisiejaiBóbr na ruszcie.Pochód przechodzi ulicami Łazdziei na miejski stadionJestem stąd. Jestem królem puszczy - to hasło obchodówPonad tysiąc uczestników w strojach zakładowych, regionalnych przeszło na stadionPrzedstawiciele jed0nej ze szkółStały element uroczystości - tysiące balonów w barwach litewskich wzbiło się do nieba

Po raz jedenasty samorząd rejonu Łozdzieje zorganizował Fiestę Pogranicza. Celem było podsumowanie dorobku kulturalnego rejonu oraz spotkania z zaprzyjaźnionymi samorządami, z którymi są utrzymywane przyjacielskie stosunki.

Są to samorządy z Białorusi (miasto Grodno) , Ukrainy (gmina Baranowo) i Polski. Wśród tych ostatnich również gmina Stare Juchy.

Pierwszego dnia uroczystość odbyła się w miejscowości Veisejai (Wejsieje) w parku miejskim. Na scenie amfiteatru występowały zespoły ludowe, na płycie boiska rozstawiono stragany z pamiątkami. Odbył się również konkurs kulinarny. Dziesięć zespołów – przedstawicieli kół łowieckich – zaprezentowało potrawy z dziczyzny. Okazało się, że większość potraw była z największego smakołyku na Litwie – z bobra! U nas ten chroniony ssak jest na Litwie łownym zwierzęciem od kilku lat i uważanym za przysmak. Nie zabrakło i innych potraw: z dzika, sarny, łosia. Komisja oceniająca kunszt kucharski nie zdecydowała się na wyłonienie zwycięzców, ale wszyscy uznani zostali za mistrzów kuchni myśliwskiej.

Główne uroczystości odbyły się w sobotę, szóstego czerwca w Łozdziejach. Po spotkaniu w domu kultury, sformowano pochód, który przeszedł do parku na stadion miejski. Tu również były stoiska z wyrobami rękodzieła, żywnością regionalną, ale głównym punktem były występu zespołów muzycznych z Litwy i okolicznych państw. Wieczorem setki ludzi uczestniczyło w dyskotece.

Autor: Jarosław Franczuk
© 2007-2017 Urząd Gminy Stare Juchy
Urząd Gminy Stare Juchy Pl. 500-lecia 4, 19-330 Stare Juchy, tel. +48(87)619-90-53, faks +48(87)619-90-53