Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

11paz2016

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 6 października 2016r. w Zespole Szkół Samorządowych w Starych Juchach odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Klasa I w tym roku liczy 13 uczniów. Występom przyglądali się rodzice, dziadkowie, nauczyciele, koledzy z „zerówki”, uczniowie  klas II i III oraz zaproszeni goście: wójt gminy Stare Juchy - p. Ewa Jurkowska- Kawałko, p. Stanisław Piela – przew. Rady Gminy, dyrektor ZSS – p. Adam Lewicki, ksiądz Stanisław Włodarczyk, przedstawiciel Policji – p. Tomasz Karwowski, dyrektor BCIiK – p. Radosław Nowacki, przew. Rady Rodziców – p. Marta Słuchocka, kierownik GOPS – p. Grażyna Chilińska, pielęgniarka – p. Grażyna Gazowska.

 Akt ślubowania na sztandar szkoły złożyli:

1.Butkiewicz Oliwia

2.Gibas Damian

3.Jabłońska Karolina

4.Jasińska Amelia

5.Kordowska Marta

6.Kornyszko Nadia

7.Poniatowski Piotr

8.Reman Kalina

9.Rucinskaite Viktoria

10.Słuchocki Kacper

11.Wasilewska Klaudia

12.Wardach Natalia

13.Żukowska Angelika

 

Pierwszoklasiści rozpoczęli swój występ krocząc w rytm Marsza Radetzkiego, autorstwa Johanna Straussa, a następnie uczniowie klasy IV „b” zaprosili wszystkich na program edukacyjny pod wiele mówiącym tytułem pt. „Jak oni ślubują?” To właśnie w nim uczniowie odświętnie ubrani i bardzo przejęci  wzięli udział w castingu na pierwszaka: recytowali wiersze, śpiewali piosenki i udzielali odpowiedzi na pytania komisji. Przyjęcie pierwszaków do braci szkolnej oceniało profesjonalne jury, eksperci od: odżywiania, bezpieczeństwa, dobrego wychowania. Dzieci wykazały się dużą wiedzą z poszczególnych dziedzin oraz zdolnościami aktorskimi i tanecznymi. Udowodniły, że znają swoją ojczyznę, symbole narodowe i są gotowe do zdobywania świata, znają i stosują zasady dobrego wychowania oraz potrafią bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Na scenie pojawiła się również „kuchenna orkiestra” do muzyki „Taniec węgierski” J. Brahmsa. Dzieci grały na „kuchennych” instrumentach perkusyjnych, za co otrzymały gromkie brawa.

Komisja i zgromadzona publiczność bez wahania zdecydowały, że pierwszaki świetnie zdały egzamin i  mogą przystąpić do aktu ślubowania. Pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, dbać o dobre imię klasy i szkoły, być dobrymi kolegami i koleżankami, swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Następnie dyrektor Adam Lewicki dokonał aktu pasowania każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Starych Juchach, wręczając małym bohaterom pamiątkowe dyplomy. Radości nie było końca, kiedy uczniowie zostali obdarowani także prezentami przez zaproszonych gości, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, uczniów z klas II, a także rożkami obfitości przez swoich rodziców. Na koniec dzieci wraz z wychowawczynią, gośćmi i rodzicami pozowali do wspólnych zdjęć. Sesja zdjęciowa była niespodzianką przygotowaną przez p. Radosława Nowackiego. Całość imprezy została sfotografowana przez p. Adriana Milewskiego i sfilmowana przez p. Bartosza Gazowskiego.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana radosna chwila. Występ został przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni klasy – Renaty Grądek z pomocą bardzo zaangażowanych rodziców. 

Autor: Renata Grądek