Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

8gru2014

PGR- czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus

 

W miesiącu październiku 2014r.  ponownie ruszyliśmy w teren. Poszukiwaliśmy seniorów chętnych do współpracy przy realizacji zadania „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis”. Odwiedzaliśmy domy z terenu naszej Gminy  i opowiadaliśmy o zamyśle naszego działania. W Listopadzie 2014r.  zebraliśmy plony naszych poszukiwań. Odwiedziliśmy 4 rodziny. Rozmawialiśmy z Państwem Balcer  (w dniu 03.11.2014r.) oraz Państwem Karaś (w dniu 17.11.2014r.)  ze Skomacka Wielkiego. W tym, samym miesiącu spotkaliśmy się jeszcze z Panią Marianną Słuchocką oraz Marianem Słuchockim (w dniu 25.11.2014r.) ze Starych Juch. Odwiedziliśmy również Panią Leokadię Kalisiewicz rozpoczynając następny miesiąc naszych działań. (03.12.2014r.). Każde z tych spotkań wniosło dużo ciekawych wiadomości. Wysłuchaliśmy różnych historii od tych szczęśliwych po te tragiczne. Dowiedzieliśmy się również, co oznaczało WPGR – Wielozakładowe Przedsiębiorstwo Gospodarstwa Rolnego.

Pan Balcer był mechanikiem i jak sam powiedział to był zaszczyt, gdy poproszono go o wywiad w radiu podczas pracy w PGR. Państwo Balcer to kochające się małżeństwo, a rozmowa z nimi sprawiła nam wiele radości. Ich pierwsza meblościanka stojąca w pokoju od 30 lat, to solidny mebel przypominający tamte czasy na nowych włościach w Skomacku Wielkim.

U Państwa Karaś Pan Radek Nowacki profesjonalnym sprzętem nagrał wywiad, który przeprowadziła Pani Krystyna Pilawska – Wiercińska z gospodarzem domu. Słuchaliśmy o wielkiej tragedii jak spotkała Państwa Karaś oraz o codzienności pracy w PGR- ach.

 

U Pani Marianny Słuchockiej zadając pytanie czy w tamtych czasach świętowano ? usłyszeliśmy, że tak owszem obchodzono np. dożynki, sylwestry, były talony na dzień kobiet. Jak mówi Pani Marianna „To były czasy, kiedy ludzie odnosili się do siebie z serdecznością”.

            Pan Marian Słuchocki - traktorzysta – 19 lat pracy w PGR –ach otrzymał medal za swoje zasługi.

Pani Leokadai Kalisiewicz – autochtonka. W PGR-rze najpierw jeździła końmi, a potem po odbytym kursie była prawdopodobnie pierwszą traktorzystką w powiecie. Pani Leokadia stwierdziła „ Szalona za tą pracą byłam”. Cała rodzina Pani Leokadii wyjechała do Niemiec ona została mężem i pracowała w PGR-rze i „wolała robić chłopskie roboty”.

 

Kilku wolontariuszy współpracuje z nami przy realizacji przedsięwzięcia za co im dziękujemy:

 Karol Malinowski, Patryk Mazurek, Adrian Milewski oraz  Przemysław Gromadzki

 

 

To tylko kilka wiadomości z naszych wizyt. Więcej ukaże się w naszej publikacji i w kolejnych relacjach z naszych spotkań.

 

Po zebraniu materiału. Pan Radosław Nowacki poprowadzi w Bibliotece – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy warsztaty dziennikarskie dla wolontariuszy i zainteresowanych tworzeniem filmów krótkometrażowych w pracowni DPT. Stworzymy również filmik techniką animacji poklatkowej.

Projekt „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis” dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

 Termin realizacji 20 września  2014r. -30 czerwca 2015r.

 

 

 

Projekt „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis” dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

 Termin realizacji 20 września  2014r. -30 czerwca 2015r.

Autor: Marta Słuchocka