Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

17wrz2015

PIERWSZY DZIEŃ KUKURYDZY W STARYCH JUCHACH

W sobotę 12 września 2015r. na terenie fermy bydła mlecznego w Starych Juchach miał miejsce pierwszy Dzień Kukurydzy.

Uprawy kukurydzy zaczynają dominować w naszym krajobrazie. Staje się tak ze względu na postępującą specjalizację gospodarstw w kierunku hodowli bydła i produkcji mleka. Kiszonka z kukurydzy jest główną rośliną pastewną w naszym klimacie i stanowi główny składnik pasz objętościowych. Na poletkach doświadczalnych fermy bydła wysadzono jej 27 odmian. Wszystkie były oznakowane i rolnicy mogli obserwować i oceniać jak poszczególne odmiany sobie radzą.

Ponadto wystawiły się firmy z preparatami, paszami oraz nasienne. Wystawiono również specjalistyczny sprzęt rolniczy do sporządzania kiszonek oraz ciągniki i maszyny pomocnicze. Jednym z wystawców była firma ROLTOP z Wieliczek. Rolnicy zainteresowani produkcją mleka mogli zapoznać się z ofertą zakupu jałówek z tutejszej fermy oraz ofertą nasienia.

Goście mogli skorzystać z bezpłatnego posiłku i dla każdego była przygotowana gotowana kolby kukurydzy.

Dariusz Nowak – pomysłodawca i wraz z żoną organizator imprezy – ocenia, że impreza bardzo się udała i obserwując zainteresowanie uczestników powinna być kontynuowana w przyszłości.

Patronat nad imprezą miała Poseł Urszula Pasławska, która ze względu na to, iż nie mogła uczestniczyć w Dniu Kukurydzy skierowała list, w którym napisała:

„Serdecznie dziękuję za zaproszenie na I obchody Dnia Kukurydzy w Starych Juchach. Niestety, z powodu obowiązków służbowych w Warszawie, nie będę mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Bieżący rok jest szczególny dla branży rolnictwa. Wiele ustaw odnoszących się do tego tematu jest obecnie objętych procedurą w Sejmie RP. Inicjatywa ta ma prowadzić do prężniejszego rozwoju rolnictwa w Polsce oraz zwiększenia dochodowości gospodarstw. Wasze wydarzenie odnosi się do uprawy kukurydzy, która jest jedną z najważniejszych roślin pastewnych uprawianych w naszym klimacie. Szkoda, że nie mogę na własne oczy zobaczyć efektów Waszej pracy i posłuchać o możliwościach jakie niesie za sobą uprawa tej rośliny. Chcę jednak aby pamiętali Państwo, że z uwagą obserwuję postęp i rozwój w rolnictwie, dlatego każda taka inicjatywa jest dla mnie powodem do dumy.

Pragnę podziękować za objęcie tego wydarzenia moim honorowym patronatem. Gratuluję organizacji tego przedsięwzięcia i liczę, że obchody Dnia Kukurydzy przejdą do tradycji imprez rolniczych naszego regionu.”

Wśród licznie przybyłach gości szczególnie dopisali rolnicy z naszej gminy. Wśród gości obecni byli: Wójt Gminy Wydminy Radosław Król oraz Stanisław Tołwiński – Prezes Aeroklubu Mazurskiego.

fot. Adrian Milewski i archiwum Urzędu Gminy

Autor: Jarosław Franczuk