Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Sport

23lip2013

PIKNIK PARALOTNIARSKI W SKOMACKU WIELKIM OSADZIE

Skomack Wielki Osada okazał się idealnym miejscem na zorganizowanie I Pikniku Paralotniarskiego. Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze z Jeziorowskich 20.07.2013r. zdobyło tam pierwsze szlify w zakresie realizacji projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Pogoda uniemożliwiła przeprowadzenie Pikniku zgodnie z wcześniej ustalonym planem, ale forma imprezy pozwoliła na dobrą zabawę oraz pogłębienie wiedzy na temat tego elitarnego i widowiskowego sportu, jakim jest paralotniarstwo. Na zaplanowane zawody zgłosiło się 30-tu paralotniarzy m. in. z Augustowa, Grajewa, Wąsosza, Kętrzyna, Giżycka, Suwałk, Warszawy, Świdwina i oczywiście z Ełku. Zgodnie z planem w godzinach porannych odbył się trening i loty próbne. Już od 4 rano paralotniarze ćwiczyli swoje umiejętności. Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne uniemożliwiające start paralotniom, wyniki lotów próbnych zostały uznane przez sędziów za wyniki właściwe zawodów, i tak w poszczególnych konkurencjach zwyciężyli: w „slalomanii na czas” I miejsce zajął Pan Marek Dąbrowski, II miejsce Pan Bogdan Pachucki, III miejsce Pan Karol Pietkiewicz. W konkurencji „tyczki szybko-wolno” I miejsce zajął Pan Maciej Olszewski, II miejsce Pan Jacek Nowak, III miejsce Pan Andrzej Rejrat, w konkurencji „czysty start, zrzut do celu, precyzyjne lądowanie” I miejsce zajął Pan Karol Pietkiewicz, II miejsce Pan Andrzej Rosa, III miejsce Pan Artur Skiba. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy oraz drobne upominki. Wręczali je Pani Ewa Jurkowska-Kawałko Wójt Gminy Stare Juchy, Pan Karol Kozłowski – Sołtys wsi Skomack Wielki Osada i właściciel działki, na której odbywał się Piknik, a także Panowie Andrzej Rejrat Prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego i Maciej Olszewski Skarbnik Stowarzyszenia. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.
W czasie pikniku paralotniarze chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat sprzętu, którego używają do odbywania lotów oraz demonstrowali rodzaje napędów, które można stosować do ich odbywania. Każdy mógł dotknąć, założyć, a nawet pojechać wózkiem zwanym trajką. Było to szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Dorośli mogli wziąć udział w konkursie z zakresu wiedzy o lotnictwie oraz ekologii. Zwycięzca tego konkursu, Pan Tomasz Zawisza zainaugurował przeloty wiatrakowcem z publicznością. Pilotem wiatrakowca był Pan Andrzej Rejrat, posiadający stosowne uprawnienia, który z przyjemnością pokazywał Mazury „z lotu ptaka”. Dziękujemy Lotnikom za wspólną zabawę, czekamy na kolejna edycję pikniku.

Materiał filmowy dotyczący Pikniku można obejrzeć na stronie TVP Olsztyn :

http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/20713-godz-1830/11831642

w 21 minucie Informacji.

Autor: Agnieszka Łempicka