Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

17cze2015

PO OBYWATELSKU W STARYCH JUCHACH NA 25-LECIE SAMORZĄDU

W Bibliotece - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy odbyło się kolejne spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej. Przypomnijmy, że spotkania pod tą nazwą zainicjowane są przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Stare Juchy.

W tym roku mija 25. lat od przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego. Od tego czasu miasta, gminy, powiaty i województwa w dużej mierze same decydują o kierunkach własnego rozwoju. Reformę samorządową z 1990 roku uważa się dziś za jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.  Dzień 27 maja jest  ustanowiony - Dniem Samorządu Terytorialnego, uchwalonym przez Sejm RP w 2000r. na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990r.

Stowarzyszenie zaprosiło mieszkańców aby porozmawiać o działaniu samorządów na przestrzeni 25-ciu lat ich funkcjonowania. Chodziło o ocenę dokonań w kraju i lokalnie w naszej gminie. Spotkanie odbyło się  we wtorek, 16.06.2015r. w godzinach popołudniowych. Gościem specjalnym tego spotkania i moderatorem był Karol Mojkowski - członek Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. W spotkaniu uczestniczyło blisko 40 osób.

Spotkanie rozpoczął  Jarosław Franczuk Sekretarz Gminy, który przedstawił krótki rys historyczny i prawny dotyczący tworzenia samorządu Gminy-Miasta Ełk oraz powiatu ełckiego, w których aktywnie uczestniczył. Przywołał kilka anegdot związanych z tym faktem. Nic dziwnego, że przez uczestników uznany został za „seniora samorządności”.

Gość spotkania, Karol Mojkowski, zwrócił szczególną uwagę na rolę obywateli w funkcjonowaniu samorządów. W swoich wypowiedziach nawiązał do prawa obywateli do uzyskiwania informacji publicznej oraz trudności, jakie się z tym wiążą. Również w sposób anegdotyczny opowiedział o próbach uzyskania informacji publicznej i niechęci urzędników do dzielenia się informacjami.

Po dwóch wystąpieniach wywiązała się dyskusja. Głównym jej tematem były konsultacje społeczne powiatu ełckiego dotyczące zdjęcia strefy ciszy na jeziorach powiatu ełckeigo, w tym jeziora Łaśmiady, Szóstak i Hendzelewo. Zebrani uważali, że powinny mieć one szerszy zasięg. Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko przypomniała, że na życzenie mieszkańców przeprowadzliśmy badanie opinii na temat wyłączenia ze strefy ciszy jedynie Hendzelewa. Większość obecnych aktywnie uczestniczyła w opracowaniu strategii naszej gminy i opowiedziała się za zniesieniem strefy ciszy na tym jeziorze. Mieszkańców zaniepokoiło, że w niepotwierdzonych informacjach pojawiły się również propozycje zniesienia tref ciszy na jeziorach Łaśmiady i Szóstak. Wywołało to sporą dyskusję i pytanie, skąd ten pomysł, dlaczego ktoś inny niż mieszkańcy Gminy, na terenie której znajdują się te jeziora ma decydować w tej sprawie.

Dyskusja była poświęcona również o aktywności obywatelskiej i możliwościach informowania mieszkańców o ważnych sprawach dla gminy. Uznano, że rolę tę powinni pełnić radni, jak i sołtysi wsi, którzy są zawsze obecni na sesjach.

Było to ciekawe spotkanie, trwające ponad 2 godziny. Utwierdziło ono wszystkich w przekonaniu, że warto się interesować wydarzeniami i sprawami swojej wspólnoty samorządowej, wszak tym jest właśnie gmina.

Organizatorzy wszystkim uczestnikom dziękują za udział.

Autor: Agnieszka Łempicka