Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

9lis2015

PODRÓŻE BLISKIE I DALEKIE

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Podróże bliskie i dalekie” za nami. W sobotnie popołudnie, 7 listopada,  Biblioteka- Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy gościła podróżnika i fotografika Piotra Malczewskiego, graficzkę znad rosyjskiego Bajkału Katye Shramko oraz muzyków z zespołu Miss God. Publiczność jak zwykle dopisała. Niektórzy  uczestnicy przyjechali aż znad Biebrzy, Białegostoku, Ełku, Wydmin, Olecka i Świętajna.

Sobotnie spotkanie z podróżą i przygodą rozpoczął barwną opowieścią o Magicznym Bajkale znany podróżnik i fotografik Piotr Malczewski. Ponad godzinny pokaz fotografii okolic największego słodkowodnego zbiornika na świecie, połączony z nastrojową muzyką i niesamowitą opowieścią Malczewskiego, przeniósł widzów w magiczny świat nadbajkalskiej przyrody. Piękny i surowy krajobraz Bajkału Piotr Malczewski fotografuje od ponad 15 lat. Jego liczne wyprawy letnie i zimowe do Rosji złożyły się na przebogate archiwum fotograficzne, którego część dane było podziwiać zgromadzonym w Bibliotece widzom. Piotr jest także wspaniały gawędziarzem i opowieść o jego podróżach dosłownie uwiodła publiczność. Malczewski skrzętnie odpowiadał na liczne pytania i prosto ze Starych Juch udał się na samolot do Nowosybirska, gdzie przez następny miesiąc poprowadzi cykl warsztatów fotograficznych.

Kolejną atrakcją sobotniego popołudnia była wystawa grafik Rosjanki Katyi Sharmko. Ta utalentowana graficzka pochodzi z największej wyspy na jeziorze Bajkał  o nazwie Olchon. Prace Shramko to głównie czarno-białe grafiki wykonane piórkiem, tuszem i węglem, których motywem przewodnim są struktury lodowe i drzewne występujące nad Bajkałem. Surowe i oszczędne w technice prace urzekły mieszkańców Starych Juch. Młoda graficzka podczas wernisażu sprzedała ponad połowę swoich prac. W ten sposób cząstka największego jeziora na świecie zostanie w naszej pełnej jezior gminie.

Uwieńczeniem sobotniej  imprezy był koncert formacji Miss God. Miss God   to wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna. Łączy subtelną elektronikę z przyjemnym basem, etnicznymi inspiracjami i wokalnymi eksperymentami. Świadomie i po swojemu. Zdaniem Agnieszki Szydłowskiej z Programu Trzeciego Polskiego Radia - „artystka osobna, własna”. Finalistka pierwszego konkursu Skody i radiowej Trójki oraz konkursu „Zrób głośniej T-Mobile Music. Artystka  wystąpiła podczas film Polska Festival w Berlinie, stworzyła muzykę do międzynarodowego spektaklu tanecznego "Le Flux", którego premiera odbyła się w Paryżu 2014, w lipcu 2015 zagrała dwa koncerty w Londynie, w tym jeden jako headlinerka  Ambition Festival. W Polsce można było ją usłyszeć na Openerze, Festivalu Soundrive w Gdańsku czy Festiwalu Firmament w Katowicach.

Koncert Miss God dosłownie oczarował publiczność i porwał do tańca nie tylko najmłodszych uczestników. Panie z zespołu Miss God były zachwycone przyjęciem ich nie najprostszej twórczości i obiecały, że jeszcze wrócą do Starych Juch.

„Podróże bliskie i dalekie” to projekt finansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach działań Kultura Dostępna. W ramach projektu 20 listopada młodzież szkolna odwiedzi  jeszcze Białowieski Park Narodowy. Zaplanowana jest także wycieczka do Ośrodka Pogranicze w Krasnogrudzie oraz cykl spotkań autorskich. Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy!
Autor: Radosław Nowacki