Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

21lut2008

PODSUMOWANIE PROGRAMU "OGNIWA"

21 lutego w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie podsumowano program "Ogniwa"
W czwartek, 21 lutego w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbyło się podsumowanie Programu "Ogniwa" oraz premiera strony internetowej www.ogniwa-tratwa.pl .

Program realizowany przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych oraz Stowarzyszenie "Tratwa" w 2007 roku poświęcony był odnawianiu relacji międzygeneracyjnych w siedmiu wielokulturowych wsiach Warmii i Mazur: Chełchach i Ledze, Prostkach, Rożyńsku, Żelaznej Górze oraz trzech wsiach naszej gminy: Skomacku Wielkim, Szczecinowie, Starych Juchach. W programie uczestniczyły grupy młodych wolontariuszy z Olsztyna i Ełku oraz mieszkańcy wsi.

Działania projektu polegały na dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego społeczności wsi Warmii i Mazur. Zbierane były opowieści najstarszych mieszkańców, archiwalne fotografie, dokumenty. Stały się one podstawą do opracowania swoistego rodzaju "wirtualnych muzeów wsi", które umieszczone zostały na stronie: www.ogniwa-tratwa.pl i w folderze projektu "Księdze Ogniw".

W trakcie spotkania wystąpił przedstawiciel Marszałka, Pan Andrzej Zdanowski - radny Sejmiku z Ełku. Naszą gminę reprezentowała Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko, która opowiedziała o swoich doświadczeniach z uczestnictwa w projekcie.

Kierownik projektu "Ogniwa" Ryszard Michalski poinformował, że projekt będzie kontynuowany w nowej formule, gdyż Stowarzyszenie Tratwa wraz z Colegium Civitas z Warszawy otrzymało środki od rządu amerykańskiego.

Autor: Jarosław Franczuk