Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

23cze2017

POGODNY I ŚWIADOMY SENIOR

POGODNY I ŚWIADOMY SENIOR – pod takim tytułem jest realizowany projekt socjalny przez specjalistów pracy socjalnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starych Juchach – Panią Barbarę Bujnowską i Panią Edytę Szczęśniak, którego celem jest integracja i aktywizacja osób starszych. Projekt jest skierowany do osób w wieku 60+, zamieszkujących na terenie Gminy Stare Juchy, pragnących pięknie spędzić jesień życia, wykorzystać ten czas i zrobić coś dla siebie. Od kilku tygodni w każdy wtorek Seniorzy 60+ brali udział w spotkaniach integracyjnych. W ramach projektu odbyły się spotkania z pielęgniarką ze Stowarzyszenia „Lazarus” – Panią Haliną Śniatkowską, która przybliżyła zagadnienia z zakresu szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Zostały przeprowadzone warsztaty z ratownikiem medycznym - Karolem Malinowskim, który zaprezentował zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i tematykę z tym związaną. Radosław Nowacki – Dyrektor Biblioteki – Centrum Informacji i Kultury w Starych Juchach wraz z uczestnikami zajęć organizowanych przez B -CIK przedstawili Seniorom ofertę zajęć skierowanych do osób starszych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z psychologiem – Panią Joanną Kalisty, która poprowadziła dwa wykłady  dotyczące psychologicznych i społecznych aspektów procesu starzenia się, potrzeb, możliwości i ograniczeń osób starszych oraz postaw jakie mogą  przejawiać Seniorzy wobec etapu życia, na którym się znajdują. Dodatkowo dla zainteresowanych przeprowadzone zostały konsultacje indywidualne z psychologiem.

Kolejnym działaniem zaplanowanym na przyszły wtorek jest spotkanie z Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Starych Juchach, która przybliży tematykę związaną z przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych, jak również odbędzie się spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Ełku, którzy będą informować Seniorów o zagrożeniach jakie mogą czyhać na nich oraz jak im przeciwdziałać.

Dzięki sponsorom tj.  Piekarni „SCORIPIO” w Starych Juchach i Sklepowi „Juchowiaczek” Seniorzy mogli miło spędzić czas przy kawie i herbacie delektując się wyśmienitymi wyrobami piekarniczymi.

Autor: Barbara Bujnowska