Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

27cze2007

POLSKO-NIEMIECKI MŁODZIEŻOWY OBÓZ STRAŻACKI

Przez dwa tygodnie (od 23 czerwca br.) wspólnie spędzą czas młodzi strażacy z powiatu ełckiego
Ochotnicza Straż Pożarna w Kalinowie zorganizowała międzynarodowy obóz strażacki dla młodzieży gimnazjalnej z Polski i Niemiec. Pomysł zrodził się dzięki istniejącej od kilku lat wspólpracy powiatu ełckiego i niemieckiego miasta Hagen. Szczególnie dobrze współpracują strażacy: wielokrotnie już organizowali wyjazdy do Hagen i wizyty strażaków z Hagen w Polsce. Dzięki strażakom z Hagen ochotnicy i zawodowa straż pożarna wzbogaciły się o samochody strażackie, takie jak drabina i średnie wozy bojowe (3 sztuki).

OSP Kalinowo, szczególnie druhowie Andrzej Bezdziecki (obecnie wicewójt gminy Kalinowo) i Leszek Kotarski (opiekun drużyn pożarniczych w Kalinowie) zorganizowali wspólny obóz. Przyjechało blisko 16 młodych Niemców, do nich dołączyło 20 Polaków. Organizatorzy zaproponowali udział również młodzieżowym drużynom pożarniczym z powiatu. Skorzystała z okazji jedynie nasza gmina. Ze Starych Juch udział biorą Daniel Kruszewski, Karol Gromadzki i Patryk Kozłowski.

Program obozu gwarantuje uczestnikom wiele ciekawych imprez i działań. Są w nim wycieczki do Olsztyna, Gierłoży, Warszawy. Są w programie odwiedziny w strażnicach i Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Są też wspólne ćwiczenia i udział w zawodach w dniu 30 czerwca w Kalinowie.

Młodzi Juszanie bardzo chwalą sobie pobyt na obozie. Nawiązują przyjaźnie. Razem z młodymi Niemcami będą tworzyć jedną drużynę podczas zawodów.

Autor: Jarosław Franczuk