Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

21paz2007

POWSTAJE NOWY POMNIK

Na cmentarzu komunalnym można zobaczyć, że instaluje się nowa rzeźba
Radna Ewa Gumińska zaproponowała Pani Wójt Ewie Jurkowskiej-Kawałko, aby na cmentarzu komunalnym wyznaczyć miejsce, przy którym mogą pomyśleć o swoich zmarłych osoby, które mają groby daleko, lub osoby starsze, którym ciężko jest udać się nawet do nieodległych miejscowości.

Figura przedstawia zamyślonego Pana Jezusa (w terminologii ludowej tzw. Jezus Frasobliwy). Daszek nawiązuje do budownictwa lokalnego - domów mazurskich. Od szczytu ma stylizowany tak zwany pazdur.

Na dole napis z Ewangelii wg Świętego Jana ma skłaniać do zadumy nad śmiercią i przemijaniem. Całość tego zdania brzmi: “Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (Ew. Jana 3:16). Pomysłodawcą napisu jest Pan Wicestarosta Ełcki dr Ryszard Skawiński.

Każdy z nas w chwili smutku i tęsknoty będzie mógł zapalić świeczkę przy pomniku, pomodlić się i podumać. Uroczyste poświęcenie odbędzie się jeszcze przed Wszystkimi Świętymi.

Rzeźbę wykonał artysta nieprofesjonalny Pan Jan Kosiorek i warto zwrócić uwagę, że zarówno pień jak i postać Jezusa wykonane są z jednego kawałka drewna.

Autor: Jarosław Franczuk