Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

19sie2013

PRZYSTAŃ KAJAKOWA W KAŁTKACH JUŻ OTWARTA

Blisko 30 osób wypłynęło kajakami z nowej przystani w Kałtkach do rybakówki w Starych Juchach

Zakończyła się realizacja projektu pt. „Utworzenie przystani kajakowej w Kałtkach – miejsca odpoczynku podróżnych na szlaku kajakowym prowadzącym przez rzeki: Gawlik, Młyńska Struga i Ełk”.

14 sierpnia 2013r. miało miejsce uroczyste otwarcie przystani połączone z rekreacyjnym spływem kajakowym poprzez Jezioro Hendzelewo, Rzekę Młyńska Struga oraz Jezioro Rekąty.

W spływie wzięło udział blisko 30 osób. Część osób brała udział pierwszy raz w spływie, ale już po kilku ruchach wiosłem świetnie dawały sobie radę. Zanim uczestnicy wypłynęli z plaży w Starych Juchach zostali przeszkoleni przez ratowników na temat bezpiecznego zachowania się na wodzie.
Przystań w Kałtkach oddalona jest o około 500 metrów. Dystans ten został szybko pokonany i uczestnicy bezpiecznie do nowej przystani.
Na plaży w Kałtkach rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski, po czy ponownie się zwodowano. tym razem należało pokonać większy dystans: ponownie do Starych Juch, ale rzeką Młyńska Struga. Po pokonaniu zastaw, mostów drogowych i kolejowych dopłynęli na jezioro Rekąty. Tu okazało się, że wiatr, który dotychczas nie był odczuwalny zaczął dąć w twarz. Ostatnie 500 metrów do "rybakówki" było naprawdę ekstremalnym wyzwaniem.
Po czterech godzinach spływ zakończył się. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Nowy szlak kajakowy został oficjalnie otwarty.

Organizatorem spływu była Gmina Stare Juchy, która realizowała cały projekt. Objął on zakup pomostu pływającego z montażem na zagospodarowaną w 2012 roku plażę wiejską w Kałtkach, szkolenie z zakresu dbałości o czystość środowiska naturalnego, wykonanie mapek Gminy Stare Juchy obrazujących atrakcje i szlaki turystyczne na terenie Gminy oraz organizację spływu kajakowego. Zaproszeni na niego zostali mieszkańcy gminy i przebywający w gospodarstwach agroturystycznych turyści. Organizator zapewnił obsługę ratowniczą oraz atrakcję w postaci ogniska z kiełbaskami na plaży w Kałtkach. Impreza miała zachęcić uczestników do korzystania z wypoczynku na świeżym powietrzu oraz zwrócić uwagę na dbałość o czystość środowiska naturalnego.

 

Realizacja operacji podnosi atrakcyjność turystyczną regionu poprzez budowanie oferty turystycznej na bazie zasobów naturalnych, przyczynia się do promocji obszaru jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku i rekreacji, wpływa na rozwój sieci szlaków turystycznych oraz przyczynia się do promocji subregionu jako miejsca o czystym środowisku.

Projekt pt. „Utworzenie przystani kajakowej w Kałtkach – miejsca odpoczynku podróżnych na szlaku kajakowym prowadzącym przez rzeki: Gawlik, Młyńska Struga i Ełk” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 „Leader” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Lider w EGO” w Olecku