Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

1lip2014

PRZYSTANEK LIPIŃSKIE- PROJEKTOWO TO I OWO

 

 

 

Pobyt w Przystanku Lipińskie  uczestników projektu „Projektowo to i owo” mimo płaczącej pogody był bardzo udany. Mieliśmy obawy, że w bez słońca również zabraknie nam naszych pomysłodawców, jednak jak to w autobusie powiedzieli sami uczestniczy  „Mamy pogodę ducha większą niż pogoda na zewnątrz”. Cała ekipa wyruszyła więc do Lipińskich Małych, gdzie u Pani Ewy Janeckiej w Przystanku Lipińskie czekały już na nas niezapomniane wrażenia. Warsztaty zaczęły się od lepienia z gliny. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Druga grupa w tym czasie korzystając z przejściowego spokoju przed kolejnym deszczem zajęła się rozkładaniem namiotów. Inni bardziej byli zainteresowani strzelaniem z łuku. Panie natomiast chętnie pomagały wypiekać podpłomyki, które szybko znikały z talerza.  Wielkie bański to frajda dla każdego . Uczyliśmy się też rozpalać ogień krzesiwem.  Po sytym obiedzie nasz edukator Karol Malinowski przygotował warsztat. Omawialiśmy pomysły proponowane przez naszych mieszkańców na nowe działania kulturalne, odkrywające nowe talenty w naszej gminie.  Działanie ma łączyć współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury  w Starych Juchach oraz z mieszkańcami Gminy Stare Juchy, jak również innymi podmiotami z terenu Gminy Stare Juchy. Okazuje się , że może się dziać w naszej gminie jeszcze więcej, a do tego odkrywamy nowe talenty.

Ponad 30 osobowa grupa spotkała się w całości przy wspólnej kolacji. Rozmowy wieczorne przy ognisku ciągnęły się do późnych godzin.  Wspólne przygotowanie śniadania łączy pokolenia i lepiej smakuje. Przed powrotem podsumowaliśmy jeszcze naszą wizytę w Lipińskich Małych oraz nasze wypracowane pomysły i wróciliśmy do domu przekonani, że wpłynie do nas więcej fiszek pomysłów niż 7. Wczoraj zakończył się termin składania fiszek do GOK-u. Na sesji Rady Gminy  zaproponowaliśmy Komisji do Spraw Kultury  oraz Pani Wójt  o uczestnictwo w komisji do oceniania naszych pomysłów. Komisja nie będzie miała łatwego zadania, bo przeczucie nas nie myliło i wczoraj wnioski wpływały taśmowo. W piątek przekażemy komisji do zapoznania się z ich treścią , a w sobotę od godz. 17:00 na stadionie podczas Festynu Rekreacyjnego każdy do 15 min. zaprezentuje proponowane działanie. Po czym 9 lipca 2014r. na stronie Urzędu Gminy  umieścimy wyniki.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Pani Ewie Janeckiej i mieszkańcom jej gospodarstwa za miłe przyjęcie i ciepłą atmosferę oraz Panu Kierowcy za bezpieczny transport.  Pani Ewa będzie w naszej Gminie  również w lipcu  2014r. prowadziła warsztaty z gliny w ramach projektu „Nasza Gmina Kadrem malowana”

Link do harmonogramu poniżej:

 http://www.stare-juchy.pl/aktualnosci/i,nasza_gmina_kadrem_malowana_terminy,2281.html

Dziś przywiezie nasze prace wykonanie podczas warsztatów w Przystanku Lipińskie, które specjalnie dla nas wypaliła.

Dziękuję również bardzo serdecznie młodzieży, która była z nami na wyjeździe. Nawet taka pogoda ich nie wystraszyła i spanie w namiocie było dla nich przygodą, choć niektórzy przemokli do suchej nitki. Wszystkim uczestnikom za wspaniałą, ciepłą atmosferę. 

Wyjazd w dniach 20-21.06.2014r. do Przystanku Lipińskie dofinansowano ze Środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” na zadanie pn:. „Projektowo To I Owo” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach.

Autor: Marta Słuchocka