Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

17lip2013

RANKING SAMORZĄDÓW „RZECZPOSPOLITEJ”

Jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet – dziennik „Rzeczpospolita” od dziewięciu lat sporządza ranking samorządów. Od kilku lat w „pierwszej setce” gmin wiejskich w Polsce jest gmina Stare Juchy.

W Warszawie w redakcji "Rzeczpospolitej", 17 lipca br., odbyło się wręczenie dyplomów laureatom rankingu samorządów. Ideą rankingu jest docenienie tych samorządów, które prowadzą politykę zrównoważonego rozwoju. Corocznie samorządy oceniane są w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejskie i miejsko-wiejski (w tej kategorii jest miasto Ełk) oraz miasta na prawach powiatu.

Najpierw redakcja na podstawie danych z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego typuje po 250 samorządów w każdej kategorii, po czym kieruje do nich ankietę, którą należy uzupełnić o informacje, na podstawie których ustala się kolejność. Nad wszystkim czuwa kapituła. Jej Przewodniczącym jest były eurodeputowany Jerzy Buzek, niegdyś Premier polskiego rządu, który przeprowadził reformę samorządową, tworząc powiaty i województwa.

W rankingu za 2013 rok nasza gmina zajęła 59 miejsce w skali kraju an 1575 wszystkich samorządów wiejskich! Oczywiście trudno jest porównywać potencjał gmin, gdyż takie jak nasza leżą w regionie biednym (tylko 3 gminy w setce). Warto podać, że komkurowaliśmy z gminą wiejską(!) Tarnowo Podgórne, która ma 30 tysięcy mieszkańców i ponad 4 tysiące podmiotów gospodarczych (tyle co my mieszkańców). Ważne dla gmin jest sąsiedztwo (w tym przypadku Poznań) i dostępność komunikacyjna (gmina leży przy autostradzie Warszawa-Berlin).

Ważne jest nadzwyczajne miejsce w rankingu miasta Ełk. Prezydent otrzymał dyplomy aż w dwóch kategoriach: IV miejsce w rankigu i trzecie wśród samorządów najbardeziej innowacyjnych. Miasto otrzymuje swoją wyskoą pozycję. W ubiegłym roku było na drugiej pozycji.